Resebidrag Marocko Demo med lagringslösning
Diarienummer | |
Koordinator | CLEANERGY AB |
Bidrag från Vinnova | 25 000 kronor |
Projektets löptid | december 2017 - mars 2018 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Internationellt resebidrag för små och medelstora företag |
Syfte och mål
Projektet syftade till att genomföra en resa till Marocko med avsikt att få med Masen som partner i en ansökan till H2020. Resan genomfördes med gott resultat och ansökan lämnades in.
Resultat och förväntade effekter
Målet var att lämna in en ansökan till LC-SC3-RES-13-2018 där Cleanergy avsåg att vara koordinator. För att förbättra marknadsförutsättningarna var ett deltagande från Masen önskvärt. Resultatet blev en inlämnad ansökan med Cleanergy som koordinator och Masen som en av 8 projektparter som kom från 6 olika länder.
Upplägg och genomförande
Att genomföra en ansökan till en tematisk H2020 utlysning kräver en samordning mellan alla projektparter vilket underlättas av personliga möten. I detta projekt genomfördes personliga möten med Masen samt ytterligare 2 projektparter. Resterande samordning genomfördes i form av web-möten vilket visade sig tillräckligt.