SEER - Sömlös, Effektiv och bEhaglig inteRaktion (SEER)
Diarienummer | |
Koordinator | Volvo Technology AB - Advanced Technology & Research |
Bidrag från Vinnova | 3 734 500 kronor |
Projektets löptid | december 2016 - september 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Elektronik, mjukvara och kommunikation - FFI |
Ansökningsomgång | FFI - Elektronik, mjukvara och kommunikation 2016-09-20 |
Slutrapport | 2016-04238eng.pdf(pdf, 1181 kB) (In English) |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets viktigaste resultat är ökad kunskap om hur förares beteende och upplevelse av sekundäruppgifts-interaktion, påverkas av automationsgrad 2 (SAE). En SWOT-analys av de metoder som utforskats i projektet har sammanställts i en metodkatalog. Målet med projektet var också att bidra med rekommendationer från forskning och konceptutveckling för att förbättra befintliga företagsriktlinjer och designrekommendationer samt att överföra kunskap till produktutvecklingsprojekt och ISO-diskussioner.
Långsiktiga effekter som förväntas
Behov och krav hos lastbils- och bilförare har visualiserats i en impact map som har använts som inspiration för att lösa design- och metodproblemställningar under projektets gång. En metodkatalog och HMI-rekommendationer för sekundäruppgifts-interaktion har sammanställts. Projekttresultaten förväntas ha mätbara fördelar när det gäller förbättrad användarvänlighet för de produkter och tjänster som utvecklas av deltagande parter. Den kunskap som genererats i projektet kommer delges i den offentliga sektorn genom presentation på konferenser och artiklar i tidskrifter.
Upplägg och genomförande
Projektet har genomfört användarcentrerad forskning som vetenskaplig grund. I projektet har iterativt arbete utförts för att utforska lastbils- och bilförares önskemål och arbetssätt genom design och prototypbyggande av HMI:er som testats med en mängd olika etablerade utvärderingsmetoder inom Människa-Maskin Interaktion och UX. Nya metoder har föreslagits och etablerade metoder har testats i nya scenarion som är relevanta för automatiserad körning. Projektet är organiserat i fyra arbetspaket; SoA & Use-fall, design, utvärderingar och rekommendationer.