Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdag den 30 januari kl 16.30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredag den 31 januari kl 8.00.

Demonstration av teknik for att identifiera rörelsen i en stad

Diarienummer
Koordinator Commuter Computing AB
Bidrag från Vinnova 669 000 kronor
Projektets löptid juni 2022 - juni 2023
Status Avslutat
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Drive Sweden

Viktiga resultat som projektet gav

I linje med målen har vi lärt oss mycket om de tekniska förutsättningarna kring ingående datamängder, egenskaper och handhavandet för att förstå skalbarhetens potential. I gemensamma workshops identifierade vilka områden och analyser som var intressantast vilket var vägledande i det fortsatta arbetet. Under våren 2023 försågs Behovsägarna med en uppskattad PowerBI-applikation kopplad till vår analysplattform som demonstrerade hur olika typer av data kan tillgängliggöras och analyseras.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vår produkt & position på marknaden har förstärkts rejält. Nära samarbetet med Behovsägarna har gjort att vi kommit närmare deras behov och frågeställningar. 3 viktiga framsteg: Bättre på att fånga rörelse med stop-motion-metoden. En ML-metod för identifiering av fordonsslag. En analysplattform med automatiserad inläsning och API-outputs. Under projektet har vi varit i kontakt med många potentiella kunder vilket lett till kommersiella projekt, ett par nya ansökningar och ett 20-tal leads.

Upplägg och genomförande

Under hela projektet hade vi möten var 14:e dag för att hålla dialog & tempo uppe. Projektet hade 4 faser: Förståelsefas- Vi intervjuade Behovsägarna och hade workshops för att förstå behov och frågeställningar. Lärandefas- Vi satte oss in i data och delade ett antal analyser främst med data från Tre och Östgötatrafiken. Integrationsfas- Analysplattformen skapades och vi matchade vad vi lärt oss med behoven. Utförandefas- Analysarbete togs i mål och Power BI-applikationen skapades.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 20 juni 2023

Diarienummer 2022-01366