500k - inkluderande villastäder
Diarienummer | |
Koordinator | NORRTÄLJE KOMMUN - KOMMUNSTYRELSEKONTORET |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | december 2016 - april 2017 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
"500k - inkluderande villastäder" handlar om hur fler kan bo i befintliga villaområden. Det övergripande syftet med förstudien har varit att alla parter ska ha möjlighet att skapa en gemensam bas och forma vägarna framåt, vilket vi har åstadkommit. Vi har tillsammans utvecklat en övergripande "processkarta" samt förslag på tester utifrån ett beskrivet "nuläge" och "framtidsläge".
Långsiktiga effekter som förväntas
1. Ökad förståelse för dagens process ur ett användarperspektiv (kommun/husägare) samt idéer om en framtida process. Positivt utfall: Ett flertal konkreta tester i Verklighetslabb har definierats. 2. Ökad förståelse för hinder/möjligheter i befintliga planer och processer. Positivt utfall: Nytt kunskapsunderlag för pilotområden är framtaget. 3. Kunskapsdelning och konstellationsbyggande, plattformar för samverkan. Positivt utfall: Digital struktur för delande har byggts upp.
Upplägg och genomförande
Tonvikt i förstudien har lagts på gemensamt samskapande och konstellationsbyggande, bl a genom att ordna en startkonferens med alla deltagande parter. Förarbete inför konferensen var att ta fram kunskapsunderlag för respektive kommun gällande nuvarande detaljplaner i utvalda pilotområden, undersökningar kring kommunernas processer och hantering idag samt framtidsmål. Efter konferensen gjordes sammanställningar av resultat, slutsatser samt vidare gemensamt arbete för att formulera tester i kommande Verklighetslabb.