Barrvedssulfatlignin för kolfiberframställning (LigniCarb Add)
Diarienummer | |
Koordinator | INNVENTIA AB |
Bidrag från Vinnova | 700 000 kronor |
Projektets löptid | december 2010 - december 2011 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet var att fastställa lämpliga betingelser för 1) stabilisering av ligninfiber från barrvedslignin och 2) efterföljande karbonisering, för att därmed kunna tillverka en kolfiber baserad på barrvedssulfatlignin. Mål nr 1 har uppfyllts över förväntan eftersom stabliliseringstiden har kunnat radikalt minskas, jämfört med vad som tidigare rapporterats. Mål nr 2 har också uppfyllts. Kolfibrer har framställts från barrvedssulfatlignin. Dragstyrkan är ännu inte helt i nivå med kommersiella kolfibrer, men kan föväntas öka med fortsatt processutveckling och med tunnare fibrer.
Långsiktiga effekter som förväntas
Barrved är den huvudsakliga råvaran för sulfatmasstillverkning i Sverige. Resultaten från projektet har fört oss en bra bit närmare en process för kolfibertillverkning från barrvedslignin som avskiljs som biprodukt från massatillverkningen. Detta innebär en framtida affärsmöjlighet som skulle kunna öka skogsindustrins konkurrenskraft.
Upplägg och genomförande
Projektet har löpt enligt plan. åtskilligt av resurserna har behövts till att framställa och styrketesta en större mängd kolfibrer med varierande diameter för att få statistiskt signifikanta resultat.