Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

VIFI - Väcka Intresset hos Framtidens Ingenjörer

Diarienummer
Koordinator SWERIM AB - Avdelning Processmetallurgi
Bidrag från Vinnova 949 648 kronor
Projektets löptid maj 2018 - april 2022
Status Avslutat
Utlysning Det strategiska innovationsprogrammet Metalliska material
Ansökningsomgång Metalliska material: Framtidens kompetensförsörjning i metallindustrin - hösten 2017

Viktiga resultat som projektet gav

Projektets tre huvudsakligaprojektmål är att: - Öka genomförandet av gymnasiearbeten associerade till basindustrin, från några enstaka per år till fler än 15. Uppfyllt. Totalt har minst 25 gymnasiearbeten genomförts - Öka antalet förstahandsökande till Materialdesign vid KTH samt Hållbar Process- och Kemiteknik vid LTU Detta är ett långsiktigt mål och har inte uppnåtts inom ramen för projektet. - Att minst 45% av deltagande gymnasiestudenter i projektet är kvinnor Nästan uppfyllt. Av totalt 36 elever registrerade har 16 varit kvinnor och 20 män.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektets har utvecklat ett koncept för bihandledning av gymnasiearbeten vid högskoleförberedande gymnasieprogram. Drygt 25 gymnasiearbeten har genomförts i samverkan med sju gymnasieskolor, spridda i Sverige. På grund av pandemin har en del samarbeten mellan gymnasieskola-industri blivit hindrade. Projektet har därför fått ett års förlängning (sluttid 2022). Förväntade resultat från dessa aktiviteter är: - Gynnad rekryteringsbas industri och ingenjörsutbildningar. - Underlättad kontakt mellan industri och gymnasieskolor. - Öka attraktionskraften för branschen.

Upplägg och genomförande

I projektets 4 arbetspaket har förutsättningar för intressanta och stimulerande gymnasiearbeten har utvecklats. 1: Stöd i handling av gymnasiearbeten. De olika arbetena har genomförts i samverkan med olika gymnasieskolor och företag och akademiska parter. 2: Framtagning av Learning modules. Ett antal utrustningar vid har ställts samman som gymnasieelever med handledning kan genomföra mindre studier i. 3: Referensgrupp, syfte att stötta och sprida konceptet. 4: Administration med möjlighet för studenterna att presentera resultat

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 19 september 2023

Diarienummer 2018-00791