Värdet av Centrumsatsningar: effektstudie av VinnExcellence och Berzeliicentra
Diarienummer | |
Koordinator | Lunds universitet - Företagsekonomiska institutionen |
Bidrag från Vinnova | 3 850 000 kronor |
Projektets löptid | april 2018 - december 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Kompetenscentrum |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att studera utfallet av Vinn Excellence-centrum och vilka framgångsfaktorer/utmaningar som kunnat identifieras för dem. Målet var att samla erfarenheter samt sprida lärdomar av dem till framtida utlysningar.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultat föreligger framför allt i form av en rapport - under färdigställande - om erfarenheterna av vinn Excellence-centra, med den avsedda effekten att det ska bidra till policylärande men också värdefulla erfarenheter för praktiker, centrumledningar, universitet med flera
Upplägg och genomförande
Projektet har genomförts i form an ev kombinerad textanalys av olika dokument som genererats om Vinn Excellence samt om olika centra som finansierats plus analys av finansiella ramar för centrum, intervjuer med intressenter, ledning samt deltagare i centrumen.