Mobilitet och nytta för tillväxt
Diarienummer | |
Koordinator | LINNÉUNIVERSITETET - Avdelningen för Externa relationer |
Bidrag från Vinnova | 14 700 000 kronor |
Projektets löptid | januari 2015 - december 2017 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Universitets och högskolors strategiska utveckling av samverkan |
Viktiga resultat som projektet gav
Att utveckla och förstärka de ingående lärosätenas förmåga inom: A) Alumn - Arbetslivsanknytning B) Studenter som resurs i innovationsprocesser C) Kompetensförmedling och mobilitet
Långsiktiga effekter som förväntas
Delprojekt A: En gemensam modell har tagits fram för lärosätenas samverkan med alumner. Delprojekt B: Har testat fem olika koncept istället för tre som var målet. Skarpa genomförande av koncepten har gjorts och en gemensam guide har tagits fram för de fem koncepten. Delprojekt C: Har tagit fram en guide för hur man hanterar uppdrag, uppdragsforskning och uppdragsutbildning i lärosäte eller holdingbolag. Ett av lärosätena har infört att holdingbolaget ska vara avtalsgränssnittet för externa aktörer som vill hyra miljöer/lab/utrustning hos lärosätet.
Upplägg och genomförande
Linnéuniversitetet var projektledare för MINT. Projektet var uppdelat i tre självständiga delprojekt (förutom VFT1). Uppföljning har skett kontinuerligt mellan huvudprojektledare och delprojektledare. Det har utöver det hållits interna möten i på de fyra ingående lärosätena och avstämning mellan delprojekten. Hela projektgruppen har samlats vid ett par tillfällen under projektperioden. För VFT 1 - se bilaga.