Förångade elektrodringar i medicinska katetrar
Diarienummer | |
Koordinator | CathPrint AB |
Bidrag från Vinnova | 266 000 kronor |
Projektets löptid | november 2010 - november 2012 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektförslaget avser att utveckla en rationell tillverkningsmetod för att belägga katetrar med ringformade elektroder som ansluter till elektriska ledare inneslutna i katetern. Målsättning är att utveckla metoden till producerbarhet och att verifiera dess egenskaper för medicinska tillämpningar.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultatet av projektet blir att CathPrint kan erbjuda sina kunder produktion av katetrar till ännu lägre kostnad än CathPrint kan göra idag.
Upplägg och genomförande
Preliminära försök med att förånga elektroder har tidigare gjorts i samverkan med Acreo. Dessa elektroder har utvärderats tillsammans med en av våra kunder och resultaten är lovande både tekniskt och kommersiellt. Därför avser vi att fortsätta arbetet tillsammans med Acreo för att utveckla en tillverkningsprocess som uppfyller både de tekniska och de medicinska kraven.