ARTEMIS Arrowhead_7, NodaIS AB
Diarienummer | |
Koordinator | NodaIS AB |
Bidrag från Vinnova | 771 870 kronor |
Projektets löptid | januari 2013 - februari 2017 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Det övergripande syftet med Arrowhead var att skapa ett ramverk för tjänstebaserad kommunikation inom Internet of Things baserad automationsteknik. Målet specifikt för NODA inom Arrowhead var att utveckla en lösning för att integrera digitaliseringsbaserade optimeringslösningar för fjärrvärmesystem med traditionell automationsteknik, samt att genomföra ett antal demonstrationer av denna teknik i industriella, operativa miljöer.
Långsiktiga effekter som förväntas
NODA har nått sina mål inom Arrowhead genom att utgå från en befintlig hårdvaruplattform levererade av Abelko. Abelko är en projektpartner inom Arrowhead, och NODA har samarbetat med dem under projektets gång för att vidareutveckla systemet. NODA har utvecklat en mjukvarubaserad lösning för att koppla samman befintliga och nya fjärrvärmecentraler med överliggande system för operativ optimering i fjärrvärmenät ur produktions- och distributionsperspektiv.
Upplägg och genomförande
NODA har under hela projektet arbetat i nära samarbete med Abelko som är ansvarig för den del av projekt som NODA ingick i. Utvecklingen av mjukvaran i sig har NODA själv ansvarat för, men kopplingen till hårdvaran har möjliggjorts genom samarbetet med Abelko. Under projektet har tre olika demonstrationer genomförts som har verifierat ökade nivåer av komplexitet av systemet. Parallellt med den tekniska utvecklingen har NODA arbetat med marknadsförberedande aktiviteter relaterat till systemet som utvecklats inom ramen för Arrowhead.