Workshopserie kring sociala innovationer 2012/2013
Diarienummer | |
Koordinator | STOCKHOLMS UNIVERSITETS INNOVATION AB |
Bidrag från Vinnova | 198 990 kronor |
Projektets löptid | november 2012 - mars 2013 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet syftade till att hjälpa innovationsrådgivare i Sverige att bli bättre på att förstå sociala innovationer och socialt entreprenörskap, för att på så sätt bättre kunna stötta de sociala entreprenörer de träffar i rådgivningssammanhang.
Långsiktiga effekter som förväntas
De 100 deltagarna som deltagit i den kompetenshöjande aktiviteten kommer att ha bättre verktyg att hjälpa sociala entreprenörer och entreprenörer med sociala innovationer.
Upplägg och genomförande
Fyra workshops á 3h genomfördes av CSES med förstärkning från de sociala entreprenörerna BeeUrban. Först gavs en bakgrund till sociala innovationer och socialt entreprenörskap, men praktiska exempel på affärsmodeller. BeeUrban berättade om sina utmaningar och hur deras erfarenhet av innovationsstödsystemet sett ut. Vidare diskuterades organisationsformer och finansieringsmöjligheter för sociala entreprenörer.