Specifik hämning av mikrosomal Prostaglandin E syntes, säkerhetsfarmakologisk fördel mot NSAID?
Diarienummer | |
Koordinator | Gesynta Pharma AB |
Bidrag från Vinnova | 1 000 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2018 - maj 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Swelife och Medtech4health - projekt för bättre hälsa |
Ansökningsomgång | Projekt för bättre hälsa 2017-2018 |
Syfte och mål
Gesynta Pharma AB har, tillsammans med expertis från Swetox/RISE, undersökt kardiovaskulär säkerhet hos läkemedelskandidaten GS-248. Mikrosomalt Prostaglandin E syntas-1 hämmaren GS-248 hade ingen negativ påverkan på hjärtkärlfunktion i en regulatorisk farmakologisk djurmodell.
Resultat och förväntade effekter
Resultatet har gett en grund för fortsatt finansiering till och med Fas 1. Dessutom har resultaten ingått i en godkänd Fas 1 ansökan till läkemedelsverket. Den Fas 1-studie som därmed inletts kommer att utgöra bolagets huvudsakliga tillgång vid en eventuell utlicensiering eller försäljning.
Upplägg och genomförande
Ett kontraktslaboratorium (LPT Laboratory of Pharmacology and Toxicology GmbH & Co.) genomförde den kardiovaskulära säkerhetsstudien som utvärderades av expertis från Swetox/RISE. Analys av prover, behandling av data från studier, samt presentation av data för myndighet, investerare och potentiella partners har utförts av Gesynta, KI och RISE.