Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

SKAPA Framtidens innovatör

Diarienummer
Koordinator Stiftelsen SKAPA
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid april 2011 - oktober 2011
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet med SKAPA Framtidens Innovatör är att inspirera och ge stöd åt unga innovatörer så att de kan förverkliga sina idéer.

Långsiktiga effekter som förväntas

Det har visat sig en enorm kreativitet bland landets unga uppfinnare och att priset har gett pristagarna en rejäl skjuts framåt bla genom stort genomslag i pressen.

Upplägg och genomförande

SKAPAs Framtidens Innovatör lanserades genom pressmeddelanden till riks- och länspress 12 april, genom Almi Företagspartner och Lokala Uppfinnarföreningar i hela Sverige samt på SKAPAs hemsida. Prisutdelning skedde den 4 oktober 2011 på invigningen av Tekniska Mässan.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 8 maj 2017

Diarienummer 2011-01479