E!10490, IRONPEAT, Luleå tekniska universitet
Diarienummer | |
Koordinator | Luleå tekniska universitet - Avdelningen för Geovetenskap och miljöteknik |
Bidrag från Vinnova | 2 490 629 kronor |
Projektets löptid | september 2016 - augusti 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Eurostars – för forskande små och medelstora företag |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektkonsortiet syftade till att utveckla en teknik och utrustning för produktion av nytt filtreringsmaterial för borttagning av komplexa föroreningar (organiska ämnen och tungmetaller) från lösningar genom att kombinera två produkter: en sorbent baserad på ett torvgranulat och en järnhaltig förening (järnhydrozol). Detta syfte blev uppfyllt. Målet var att uppfylla marknadens behov för kostnadseffektivt och välfungerande filtreringsmaterial för efterbehandling förorenade process- och grundvatten.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektresultaten pekar på att den befintliga utrustning som används för att tillverka bas för den nya produkten kan modifieras och anpassas för fullskalig produktion av IronPeat sorbent. Sorbent har visat en hög kemo-mekanisk stabilitet och en förmåga att simultant filtrera bort föroreningar med skilda kemiska egenskaper (dvs positivt och negativt laddade joner).
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes i ett mycket nära samarbete mellan industriella partner Geogen Produktion AB och forskare på Avfallsteknik vid Luleå tekniska universitet (LTU). Utvecklingsarbete genomfördes på LTU, medan pilotförsök för storskalig tillverkning av IronPeat genomfördes i Geogens fabrik. Produkten testades i fält på ett förorenat område som en reaktiv barriär och ytterligare behöv av forskning och utveckling identifierades baserat på utvärdering av alla steg i processen.