Ett revolutionerande sätt att behandla typ 2-diabetes
Diarienummer | |
Koordinator | ATROGI AB - Arrhenius laboratoriet |
Bidrag från Vinnova | 5 000 000 kronor |
Projektets löptid | oktober 2017 - december 2019 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Det långsiktiga målet för projektet är ett läkemedel för behandling av typ 2 diabetes (T2D). Syftet med projektet var att ta fram en läkemedelskandidat och planera säkerhetsstudierna och de kliniska försöken. En läkemedelskandidat har valts ut och större mängder substans för säkerhetsstudier har producerats. Ett annat syfte med projekt har varit att etablera goda kontakter med läkemedelsbolag med intresse av typ 2 diabetes. Detta har lyckats och diskussioner pågår.
Långsiktiga effekter som förväntas
Den läkemedelskandidat som tagits fram i projektet har uppfyllt alla uppsatta och nödvändiga kriterier för att ta den vidare till säkerhetsstudier. Framtagning av material i större mängder för dessa studier har varit framgångsrika. Om även säkerhetskriterierna uppfylls kommer substansen gå vidare till kliniska studier. De kontakter som tagits med läkemedelsbolag med intresse av typ 2 diabetes har lett till fortsatta diskussioner.
Upplägg och genomförande
Efter en iterativ process där substanser designats, syntetiserats och utvärderats valdes en klinisk kandidat ut. De ursprungliga syntesmetoderna har modifierats för produktion av de mängder som behövs för säkerhetsstudier. Detaljerade förberedelser inför dessa studier har gjorts och kontakter med kliniker inför försök i människa har tagits. Parallellt med läkemedelsutvecklingen pågår diskussioner med läkemedelsbolag med intresse av typ 2 diabetes med syftet att etablera ett framtida samarbete.