Stöd till nystartade företag via inkubatorn LEAD i Östergötland AB - verksamhetsbeskrivning
Diarienummer | |
Koordinator | LEAD i Östergötland AB - LEAD i Östergötland |
Bidrag från Vinnova | 29 025 000 kronor |
Projektets löptid | juli 2020 - juni 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Inkubationsstöd |
Ansökningsomgång | Stöd till nystartade företag via excellenta inkubatorer |
Viktiga resultat som projektet gav
Vi har integrerat hållbarhet i vår affärsutveckling och spridit kunskap till andra inkubatorer. Genom traineeprogrammet har vi ökat andelen kvinnliga nyckelpersoner i tidiga bolag och via att utveckla Venture Creation-erbjudandet accelererar vi nu forskning till skalbara startups snabbare och tydligare. Genom Ignite och civil-militära samarbeten har vi skapat nya arenor för innovation med fokus på att stötta startups till sin första affär.
Långsiktiga effekter som förväntas
De långsiktiga effekterna av programmet handlar om att vi genom långsiktigt coachande kan ta forskningsresultat ut till skalande bolag med potential att förändra världen. Genom traineeprogram och fokuserad kommunikation bidrar vi också till mer jämställt ägande och bolagsbyggande vilket i sin tur bidrar till starkare och mer hållbara bolag.
Upplägg och genomförande
Projektet har fortlöpt effektivt och bra med den lagda tidplanen som grund. Samarbeten mellan olika inkubatorer har stärkts under projekttiden och vi har saminkuberat fler bolag än tidigare med flera olika aktörer vilket givit bolagen ännu bättre förutsättningar och tillgång till rätt kompetens vid rätt tidpunkt.