Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Robust tillverkningsbar styrenhet och miniatyriserad elektronik för artificiella hjärtan

Diarienummer
Koordinator Scandinavian Real Heart AB
Bidrag från Vinnova 4 000 000 kronor
Projektets löptid juli 2024 - juni 2026
Status Pågående
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Smartare elektroniksystem
Ansökningsomgång Smartare elektroniksystem: Forsknings- och Innovationsprojekt 2024

Syfte och mål

Projektets mål är att använda den nya kardiovaskulära simulatorn som utvecklades i föregående projekt för att vidare utvärdera det konstgjorda hjärtat, utveckla den kliniska styrenheten för robust tillverkning, samt ta de första utvecklingsstegen för en mindre uppföljare av det konstgjorda hjärtat för patienter av mindre kroppsstorlek, främst kvinnor.

Förväntade effekter och resultat

Jämförande data mellan Realheart TAH och marknadsledande konkurrent för att användas i marknadsföringssyfte och öka intresset för bolaget hos investerare; styrenhet som är mer optimerad för tillverkning; utvärdering av prestandan hos komponenter kritiska för storleksminskning; utvecklad strategi för att miniatyrisera elektroniken.

Planerat upplägg och genomförande

Realheart TAH och konkurrerande produkt testas i den nya kardiovaskulära simulatorn (WP1). Parallelt datorsimuleras MINIheart i olika digitala tvillingar för att identifiera produktstorlek och hjärtminutvolym (WP2). Sedan utvärderas den fysiologiska kontrollern och steg för att öka robustheten och tillverkningsbarheten tillämpas (WP3). Därefter sker parallellt test av nya mekaniska komponenter kritiska för storleksminskning (WP4) och strategier för att miniatyrisera elektroniken (WP5). Projektledning, IP, jämställdhetsarbete, resultatspridning är kontinuerliga

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 8 augusti 2024

Diarienummer 2024-00592