Innovativa metoder för säkert vatten för konsumenter och miljö
Diarienummer | |
Koordinator | BioCell Analytica Uppsala AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2020 - november 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med detta projekt var att verifiera kanaler att nå kunder och att bygga relation med potentiella kunder samt att förbereda bolaget inför en framtida expansion genom att kartlägga möjligheter att förbättra skalbarheten i analysverksamheten och utöka bolagets verksamhetsområde genom att möjliggöra analyser av andra matriser än vatten. Projektets genomförande har varit framgångsrikt och bolaget befinner sig nu i en avsevärt bättre position inför framtiden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Målet för projektet var att etablera ett starkt företag inom området innovativa metoder för analys av hälsofarliga kemikalier i dricksvatten och miljön. Sammantaget har aktiviteterna i projektet starkt bidragit till att nå detta mål. Projektet har resulterat i de effekter som förväntades.
Upplägg och genomförande
Projektets genomförande har behövt anpassas på grund av covid 19-pandemin, då flera aktiviteter förutsatte deltagande i fysiska möten, mässor eller utbildningar. Efter godkännande från Vinnova gjordes därför vissa anpassningar av dessa aktiviteter. I övrigt har projektet genomförts enligt ansökan och involverat såväl eget arbete inom bolaget, laborativt arbete, utredningsarbete, framtagande av material och deltagande i möten och branschmässor.