Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Arctic Business Excellence 2021

Diarienummer
Koordinator Arctic Business Incubator AB
Bidrag från Vinnova 29 025 000 kronor
Projektets löptid juli 2020 - augusti 2025
Status Pågående
Utlysning Inkubationsstöd
Ansökningsomgång Stöd till nystartade företag via excellenta inkubatorer

Viktiga resultat som projektet gav

Målen som vi satte upp från start är uppfyllda även om det under tiden blev försenade (pandemi) för att sen uppfyllas. Utöver detta har verksamheten lett till en ökad synlighet och attraktion till att bli entreprenör och även affärsängel lokalt och regionalt.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet har lett till ett bredare och rikare näringsliv i norra Sverige och vi har föryngrat och gjort affärsängelrollen mer jämlik än vad den var tidigare. Vi har även kunna utveckla och fördjupa nationella samarbeten med andra organisationer liknande vår egen både inom riskkapital/finansiering och även inom rymdsektorn för att nämna de områden som sticker ut.

Upplägg och genomförande

Tidigt i projektet så inträffade Covidpandemin som ställde alla planer på ända och resulterade i ett fokus på att hantera existerande bolag och stötta i en tuff situation. Parallellt ställde vi om till att helt jobba digitalt. I takt med att pandemin avtog så startade en återhämtningsfas med att återta fysiska kontakter och ökat inflödet av idéer att jobba med. Denna återhämtning tog tid. Först 2024 var vi tillbaka till någon form av normalbild för hur vi vid start hade planerat att jobba.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 28 oktober 2025

Diarienummer 2020-00447