Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Verfifiering av restspänningar efter eletronstrålesvets av tjocka plåtar av Ti-4Al-6V (TiWeld)

Diarienummer
Koordinator RISE IVF AB - Avdelning Tillverkning
Bidrag från Vinnova 500 000 kronor
Projektets löptid februari 2020 - oktober 2021
Status Avslutat
Utlysning Forskningsinfrastrukturer - nyttiggörande och samverkan
Ansökningsomgång Industriella pilotprojekt för användning av neutron- och fotonbaserade tekniker vid storskalig forskningsinfrastruktur – hösten 2019
Slutrapport 2019-05274__GKN Aerospace .pdf(pdf, 214 kB) (In English)

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet genomfördes i samarbete mellan RISE, GKN samt Swerim för att verifiera restspänningar vid elektronstrålesvetsning (EB) av tjocka plattor av Ti-6Al-4V. Projekt avsåg att verifiera FE-modeller genom oförstörande spänningsmätningar med neutrondiffraktion (ND) vid ISIS Engin-X, som är unik för denna typ av mätning. Det valda, industrirelevanta, provet testade verkligen kapabiliteten/begränsningen med ND och resulterade i viss mängd data som analyserades. Verifieringen kompletterades även med andra tekniker samt att underlag för framtida ND experiment togs fram.

Långsiktiga effekter som förväntas

EB svetsning möjliggör helt ny tillverkning för GKN och är därför viktig att verifiera. Simuleringarna visade på höga dragrestspänningar vilka behöver verifieras. ND mätningarna var dock begränsade då provets geometri var för stor i förhållande till max färdlängd för neutronerna i materialet. Kompletterande destruktiva mätningar samt ND datan användes för verifiering av FE-simuleringarna. Projektet gav ökad kompetens för tillverkningsprocessen samt värdefull kunskap kring möjligheter med neutrondiffraktionsmätningar för framtida tester.

Upplägg och genomförande

Mätningarna genomfördes ”remote” vid ISIS Engin-X i tätt samarbete med ingenjör vid experimentstationen. Den valda stationen är unik för mätning av restspänningar i större tjocka detaljer. ND mätningarna genomfördes i två mätomgångar för att få ut mesta möjliga mängd data. Trots anpassade strategier för provtjockleken erhölls endast begränsad mängd töjningsdata. Viss jämförelse av töjningar kunde göras men ej korrekta beräkning av spänningar vilket erfordrar töjningsdata i 3 riktningar. Mätningarna gav dock bra underlag för framtida LSRI mätningar.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 5 december 2021

Diarienummer 2019-05274