Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdagen den 24 september kl 16:30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredagen den 25 september kl 8:00.  

Valens hos övergångsmetaller för kommersiella glas

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB - Division Samhällsbyggnad Byggteknik Glas, Växjö
Bidrag från Vinnova 500 000 kronor
Projektets löptid november 2020 - september 2022
Status Avslutat
Utlysning Forskningsinfrastrukturer - nyttiggörande och samverkan
Ansökningsomgång Industriella pilotprojekt för användning av neutron- och fotonbaserade tekniker vid storskalig forskningsinfrastruktur - 2020
Slutrapport 2020-03776_Paroc.pdf(pdf, 358 kB) (In English)

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet avsåg att undersöka redox för mangan och järn i stenullsprodukter genom att använda röntgenabsorptionsspektroskopi vid Balder beamline vid MAX IV. Paroc har som avsikt att öka andelen återvunnet material, som kan innehålla mangan, vid sina produktionsanläggningar i Hällekis och Hässleholm. Manganinnehållet i dessa restmaterial påverkar järn-redox som är en viktig processparameter. XANES gav en djupare förståelse för de komplexa konsekvenserna av en högre inblandning av manganinnehållande restmaterial i stenullsproduktionen.

Långsiktiga effekter som förväntas

Ändamålet för projektet var att belysa redox och struktur för mangan genom att använda röntgenabsorptionsspektroskopi på glas från vulkaniska bergarter i stenullsapplikationer. Resultaten visade att i soda-kalk-glas ökar närvaron av Mn mängden Fe(III) genom redoxjämviktsreaktionen: Mn(III)+Fe(II) Mn(II)+Fe(III). I stenullssmältor sker också en ökning av mängden Fe(III) när Mn är närvarande, dock reflekteras ökningen inte direkt av Mn-koncentrationen och mängden Mn(II) ökar inte nödvändigtvis samtidigt.

Upplägg och genomförande

Projektet var uppdelat i tre aktiviteter, 1: Projektledning och kommunikation, 2: Provberedning och framtagande av referensmaterial, 3: Röntgenabsorptions-mätning av stenull och referensmaterial vid Balder på MAX IV i Lund. RISE har lett projektet och ansvarat för röntgenabsortionsmätningarna. Den industriella partnern Paroc ansvarade för kommersiella smältprover, industriliknande smältprover samt kemisk analys. Det återstår att utvärdera hållbarhetseffekterna och att i framtiden implementera resultaten i produktionen.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 25 november 2022

Diarienummer 2020-03776