Tillverkning av Al-MMC bromsskivor av återvunna Al-Si-legeringar
Diarienummer | |
Koordinator | Tekniska Högskolan i Jönköping AB |
Bidrag från Vinnova | 3 904 348 kronor |
Projektets löptid | juni 2022 - maj 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Det strategiska innovationsprogrammet Metalliska material |
Ansökningsomgång | Hållbar metallindustri - Materialförsörjning |
Syfte och mål
Målet med projektet är att inkludera återvunna aluminium-kisellegeringar (Al-Si) i produktionen av aluminiumbaserade metallmatriskompositer (Al-MMC) för bromsskivor. Syften med projektet är: - Utveckling och karakterisering av en Al-MMC med maximalt (lämpligt) innehåll av återvunna Al-legeringar - Optimering av produktionsprocessen genom nya metoder för att minska cykeltiden med gjutsmidningsoperationer Slutmålet är att ta fram en förbättrad MMC-bromsskiva som är 50 % lättare än en motsvarande konventionell gjutjärnsbromsskiva.
Förväntade effekter och resultat
Projektet siktar mot optimering av såväl material som produktionsprocess för att adressera formningsgränser och slitageprestanda för Al-MMC för högtemperaturapplikationer baserade på återvunna legeringar.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet är uppdelat i sex arbetspaket och projektparterna är aktivt involverade i varje arbetspaket. WP1: Projektledning och uppsökande verksamhet/kunskapsspridning. WP2: Litteraturgenomgång för att studera utmaningarna med att använda återvunna Al-Si-legeringar i praktisk tillämpning. WP3: Materialoptimering för att bestämma inverkan av återvunna legeringar på kompositmaterialets egenskaper. WP4: Processoptimering för att få praktisk kunskap om formbarhetsgränserna för MMC med återvunna legeringar. WP5: Validering av slitageprestanda för MMC. WP6: Validering av MMC-komponenten.