"Textil till textil" i en kvalitetssäkrad återvinningsprocess
Diarienummer | |
Koordinator | Ecoloop AB |
Bidrag från Vinnova | 868 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2020 - juli 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Cirkulär och biobaserad ekonomi |
Ansökningsomgång | Cirkulär och biobaserad ekonomi - Från teori till praktik |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet är att bidra till ökad textilåtervinning. Målet har varit att klarlägga hur ansvarsfrågor och former för kravställande längs med värdekedjan utvecklas för att kunna ställa krav i upphandlingsfasen på att textilier återvinns. Projektet utgår från ett Case där Region Uppsala upphandlar hyrning/ tvättning av textilartiklar från Elis och där Södra Cell återvinner uttjänta textilier i sin återvinningsprocess för bomull. Projektet har tydliggjort vilka förutsättningar som behöver vara uppfyllda för att textilier ska kunna återvinnas.
Långsiktiga effekter som förväntas
Genom tidig förankring inom Region Uppsalas referensgrupper och politiskt så finns möjlighet att ändra kravställning i upphandling. Även vissa fördyringar kan accepteras om tydlig miljönytta finns. Södra Cell utvecklar fortfarande sin återvinningsprocess för att kunna ta emot fler textiltyper. Projektet har lett till förbättrat samarbete mellan Elis och Södra Cell och ökad möjlighet att matcha Elis produktutveckling mot Södra Cells återvinning. Det finns efterfrågan på textilinsamling, sortering och logistik vilket öppnar upp för nya affärer för aktörer.
Upplägg och genomförande
Projektet har genomförts i följande huvudsakliga delar; Omvärldsanalys av upphandlingskrav, Analys av upphandlingsprocessen, Analys av Elis sortiment utifrån sammansättning, volymer, design bl.a. , tester av Elis textilartiklar hos Södra Cell och en analys av miljökrav hos aktörerna i värdekedjan för att identifiera hinder och möjlighet för ökad återvinning. Arbetet har försvårats av coronapandemin som har lett till att flera deltagare har haft mindre tid och därmed förlängde vi projektet med 4 månader. Flera fysiska möten och studiebesök har istället fått ske digitalt.