Solceller på lastbilar för miljövänliga transporter
Diarienummer | |
Koordinator | Uppsala universitet - Uppsala universitet Inst f kemi Ångström |
Bidrag från Vinnova | 3 027 330 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - januari 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Innovationer för ett hållbart mobilitetssystem - enskilda ansökningar |
Syfte och mål
En av de största utmaningarna för framtiden är att minska utsläppen av CO2 från fossila bränslen från fordon. Solceller skulle kunna användas för att delvis driva lastbilar och i det här projektet kommer vi att testa en lastbil med solceller under en längre tid i drift i verkliga uppdrag för att nå närmare en kommersiell lösning. I projektet kommer vi även att fokusera på att implementera lastbilen i ett användar-perspektiv, och utveckla lösningar som ger en effektivare och mer produktionsvänlig lastbil. Det övergripande målet är att nå mera miljövänliga lastbilstransporter.
Förväntade effekter och resultat
Vi förväntar oss att effekten av användningen av lösningen i projektet är en signifikant minskning av användningen av diesel och minskning av CO2 utsläpp. Uppskattad minskning av dieselanvändningen i Sverige är ca 5-10% av bränsleförbrukningen per fordon och i södra Europa kan denna minskning bli betydligt större (ca 20% mindre bränsleförbrukning). Vi förväntar oss att projektets lösning förutom miljömässiga fördelar även genererar ekonomiskt värde, dels genom minskade bränslekostnader, och dels genom nya innovationer baserade på lösningarna i projektet.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet pågår i två år, och vi har delat in projektet i olika arbetspaket (APs) för de olika delarna i projektet och vem som ska göra vad och när detta ska göras. De olika APs är: AP1-projektledning, AP2-test av system i drift, AP3-solenergi från lastbilen i ett större system, AP4-utveckling av solceller för lastbilar, AP5-affärslogik, policy och regelverk, AP6-resultatspridning. I projektet ingår forskning (Uppsala Universitet), fordonstillverkare (Scania), solcellstillverkare (Midsummer), transportutveckling (Glasir), och användare (Ernsts Express).