Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Sluta cirkeln för industriell plast - steg 2

Diarienummer
Koordinator IVL Svenska Miljöinstitutet AB - IVL Svenska MiIjöinstitutet Stockholm
Bidrag från Vinnova 7 895 401 kronor
Projektets löptid februari 2021 - augusti 2023
Status Avslutat
Utlysning Utmaningsdriven innovation – steg 2 samverkansprojekt
Ansökningsomgång Utmaningsdriven innovation - Steg 2 Samverkansprojekt 2020 (höst)

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet tar ett systemperspektiv med syftet att öka den cirkulära användningen av materialet i industriella och kommersiella plastförpackningar genom slutna kretslopp. Slutna kretslopp minskar mängden plastavfall som förbränns eller deponeras och minskar därmed klimatpåverkan från förpackningar. I etapp 1 arbetade projektet med en typ av industriförpackningar: storsäckar av polypropen (PP). I etapp 2 breddades fokus till tre olika förpackningstyper: storsäckar av PP, förpackningar av expanderad polystyren (EPS) och plastfilm av polyeten (LDPE).

Långsiktiga effekter som förväntas

Under etapp 2 identifierade projektet tre huvudområden som säkerställer att industriella och kommersiella plastförpackningar både kan och kommer att hanteras i slutna kretslopp framöver: Infrastruktur för selektiv insamling och omvänd logistik Ekonomiska incitament för att sluta kretsloppen Innovation och internationellt samarbete Dessa tre huvudområden ligger till grund för fortsatt arbete i en framtida etapp 3 av projektet. Den förväntade effekten är systeminnovation som gör slutna kretslopp till det självklara arbetssättet.

Upplägg och genomförande

Under etapp 2 fokuserade projektet på fyra huvudelement: 1. Generera och sprida ny kunskap om ramverket för slutna kretslopp och föreslå ny policyutveckling. 2. Learning by doing: Arbete med pilotprocesser för att sluta cirklarna för tre olika kommersiella och industriella plastförpackningstyper. 3. Kartläggning och analys av befintliga affärsmodeller för hantering av industriella och kommersiella plastförpackningar i slutna kretslopp. 4. Ny kunskap om de slutna cirklarnas klimatpåverkan och identifiering av möjligheter att skala upp dem i etapp 3.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 20 oktober 2023

Diarienummer 2020-04190