Rättvisa och cirkulära innovationsekosystem
Diarienummer | |
Koordinator | Kungliga Tekniska Högskolan - Kungliga Tekniska Högskolan Inst f maskinkonstruktion |
Bidrag från Vinnova | 5 090 000 kronor |
Projektets löptid | september 2023 - augusti 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Cirkularitet - FFI |
Ansökningsomgång | Cirkularitet - FFI - våren 2023 |
Syfte och mål
Det föreslagna projektet syftar till att bygga ny kunskap om hur man designar och hanterar rättvisa och cirkulära innovationsekosystem. Specifikt är vårt mål att undersöka hur ett stort lastbilstillverkande företag kan initiera och påverka cirkulära och rättvisa innovationsekosystem i två regioner med betydande mångfald. Det långsiktiga målet är att bidra till en rättvis och grön omställning inom transportsektorn med en avsevärd effekt på att minska användningen av icke förnybara resurser och skapa nya, hållbara arbetstillfällen och företag genom denna process.
Förväntade effekter och resultat
Projektet kommer att resultera i beskrivningar av aktuella innovationsekosystem kring tillverkning av lastbilar i Umeå och i Durban med identifiering av drivkrafter och hinder för att implementera cirkulära resursflöden i dessa innovationsekosystem. Dessa beskrivningar med drivkrafter och hinder kommer att fungera som bas för utveckling av lösningar som kommer att testas och utvärderas. Ekologiska och sociala hållbarhetsfrågor och effekter kommer att belysas.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet inkluderar KTH, AB Volvo, Umeå kommun och GSB University of Cape Town. Projektet följer två cirkulära initiativ från AB Volvo när de designar, initierar och förvaltar innovationsekosystem i två väsentligt skilda sammanhang (Umeå, Sverige och Durban, Sydafrika). Med en aktionsforskningsstrategi kommer kvalitativt rik och longitudinell empirisk data att samlas in, analyseras och syntetiseras till verktyg för generering av affärsmodeller. AB Volvo och regionala aktörer kommer aktivt att testa och lära sig, vilket resulterar i cirkulära system och nya affärsmodeller.