Planeringsbidrag - Matematisk modell-baserad flödeskontroll
| Diarienummer | |
| Koordinator | Ventri Labs AB |
| Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
| Projektets löptid | december 2024 - oktober 2025 |
| Status | Avslutat |
| Utlysning | Globala samarbeten särskilda insatser 2024 |
| Ansökningsomgång | Planeringsbidrag inför internationell ansökan 2024 |
Viktiga resultat som projektet gav
Två av totalt tre delmål anses ha uppfyllts till fullo då vi har lyckats etablera god kontakt med potentiella kunder och partners som är av stor relevans för vårt verksamhet. Vi har i dagsläget genomfört eller planerar att genomföra totalt sex pilot-projekt. Avseende tredje delmålet har vi på grund av förändringar i konsortiet inte skickat in en internationell ansökan. Dock har en god grund lagts för framtagning av en framtida ansökan.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultaten har en mycket viktig betydelse för VentriLabs strategi och planer inför kommande marknadslansering av vår produkt. Inte bara genom de resultat som pilot-projekten genererar till VentriLabs, utan även genom den värdefulla och djupa kontakt som vi har lyckats etablera med våra framtida kunder. Detta är något som kommer stötta vår produktutveckling för att säkerställa att produkten som tas fram uppfyller marknadsbehoven till fullo.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes i största möjliga mån enligt plan, med undantag för en oförutsedd avvikelse där förändringar behövde göras i projektkonsortiet. Detta resulterade därmed i att en internationell ansökan tyvärr inte kunde skickas in i tid. Övriga planerade aktiviteter genomfördes till stor del enligt plan och genererade viktiga resultat till projektet. Dessa resultat kommer således ligga till grund för framtida internationella ansökningar.