Oterlu AI - AI mot mobbning, grooming och näthat
Diarienummer | |
Koordinator | Oterlu AI AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | juli 2020 - juli 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet ska fokusera på att vidareutveckla vår tjänst med de företag vi samarbetar med idag (hur vi interagerar med det omgivande samhället). Detta innebär följande: Fortsatt utveckling av de AI-algoritmer som vi för närvarande testar med partners. Fortsatt utveckling av IT-infrastrukturen som ska användas av potentiell kund så att deras system kan kommunicera med våra system för att använda AI-modellerna. Fortsatt utveckling av våra Anonymiseringsverktyg som tillåter oss att arbeta med AI på ett GDPR-vänligt sätt.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi har under projektets gång fortsatt utveckla våra AI-algoritmer som nu kan spåra flera olika beteenden, såsom sexuella trakasserier. Med vår IT-infrastruktur kan vi idag klassificera beteenden som mobbning i realtid. Vårt anonymiseringsverktyg kan idag anonymisera chattdata så att till exempel personliga namn inte finns med i datan.
Upplägg och genomförande
Vi har arbetat med flera samarbetspartners under projektets gång som har online communities. Med våra samarbetspartners har vi fått kontinuerlig feedback som har tillåtit oss att utveckla vår tjänst.