Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

SMF AdBIOPRO: Ny lösning för terapeutisk cellproduktion

Diarienummer
Koordinator Nyctea Technologies AB
Bidrag från Vinnova 1 100 000 kronor
Projektets löptid november 2023 - juni 2025
Status Pågående
Utlysning Kompetenscentrum

Syfte och mål

Utveckla en ny metod för rening och isolering av terapeutiska celler till en lägre kostnad.

Förväntade effekter och resultat

Kostnaden för att producera terapeutiska celler minskar vilket ökar möjligheten att behandla fler patienter och skyndar på utvecklingen av nya behandlingar. För Nyctea innebär det en möjlighet att utveckla vår affär mot ett viktigt och snabbt växande kundsegment i läkemedelsbranschen. Förväntat resultat är en funktionell prototyp som utvärderas tillsammans med pilotkunder. Data som visar en effektivare produktionsprocess som leder till lägre kostnader för tillverkning av cellterapier.

Planerat upplägg och genomförande

Först utvecklar vi en elektrod som fångar och släpper ifrån sig celler med hjälp av elektriska signaler. Senare utvecklar vi en processmetod för att garantera att elektroden är steril. I tredje steget verifierar vi utförligt att cellerna vi isolerar bibehåller sina egenskaper och funktion. Efter detta bygger vi en bioreaktorprototyp och utför proof-of-concept studier och analys. Efter en första cykel av produktutveckling re-itererar vi processen. Sedan genomför vi tester med första pilotkunder.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 8 december 2023

Diarienummer 2023-03459