Nästa generations drivlineproduktion
Diarienummer | |
Koordinator | Industrial Development Center West Sweden AB - IDC West Sweden AB |
Bidrag från Vinnova | 17 887 060 kronor |
Projektets löptid | februari 2021 - november 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Utmaningsdriven innovation – steg 3 implementering |
Ansökningsomgång | Utmaningsdriven innovation - Steg 3 Implementering 2020 (höst) |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har uppnått de mål som ställdes: -Samverkan: Projektet har möjliggjort samverkan, även tillfört parter. -Arbetssätt: En framgångsfaktor, spridning har skett, dels inom som utom konsortiet. -Labbverksamhet: Testning av produktionsprocesser har skett, dels i öppen laborationsmiljö, dels hos olika parter. -Serietillverkning: Huvudprocesser finns sammanställda. Fokus har varit att skapa en förmåga till en effektiv och hållbar produktion, byggt på samverkan, arbetssätt och laborationsmiljöer. Alla företagsparter har agerat i den pågående omställningen.
Långsiktiga effekter som förväntas
Alla ambitioner för projektet har uppfyllts eller överträffats. Resultat har varit allianser, verktyg för utveckling, omställda produktionssystem, verifierade metoder, effektiva och hållbara produktionsprocesser, utvecklat nätverk, kunskapssystem och kommunikationsplattform. Effekter är positiva för miljö- och klimat, innovationsförmåga, innovationsmiljö, etableringar, arbetstillfällen, konkurrenskraft, investeringar och nya forskningsinriktningar. Sammantaget visas att både arbetstillfällen och investeringar (MSEK), är fyrsiffriga tal.
Upplägg och genomförande
Upplägg i steg 3 har varit fyra arbetsområden, där de tre första ger det fjärde som en konsekvens, en god förmåga till hållbar serieproduktion. Områdena är samverkan, arbetssätt, labbverksamhet och serietillverkning. Samverkan är centralt, där gavs en gemensam kunskapsfront att användas för industrins transformation, ingår även koppling till leverantörskedjan. Labbverksamhet har testat tekniska möjligheter och arbetssätt i verklig miljö. Det sista området serietillverkning har haft sitt fokus på att skapa en förmåga till en effektiv och hållbar produktion.