Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

MultiForest: Management for multifunctionality in European forests in the era of bioeconomy

Diarienummer
Koordinator Sveriges Lantbruksuniversitet
Bidrag från Vinnova 2 848 391 kronor
Projektets löptid april 2019 - juni 2022
Status Avslutat
Utlysning Forest Value Era-net cofund

Viktiga resultat som projektet gav

Vi undersökte konsekvenserna av ökad efterfrågan på virke, till följd av EU:s klimatmål, på möjligheten att uppnå nationella politiska mål för skogsekosystemtjänster och biologisk mångfald. Vi har också bedrivit arbete på nationell nivå. Vi formulerade nationella strategier för skogen i allmänhet, för bioekonomi och för biologisk mångfald i scenarier. Därefter undersökte vi om det var skillnad i hur skogsekosystemtjänster utvecklas givet scenarierna. Att optimera det stora antalet tjänster på nationell nivå krävde också att vi utvecklade ett multifunktionalitetsmått.

Långsiktiga effekter som förväntas

Viktiga virkesproducerande EU-länder kan inte uppfylla de ökade virkeskraven baserat på Eus klimatmål. Ökningen strider mot nationella strategier och orsakar negativa effekter på skogens multifunktionalitet, ekosystemtjänster och biologisk mångfald. Ökningen strider dock inte mot alla nationella strategier. Konflikten är svag med bioekonomistrategierna men stark med biodiversitetsstrategier. Vidare skulle EU:s strategi för biologisk mångfald innebära en tredubbling av skogsarealen under strikt skydd och en liten ökning av arean under annan form av skydd.

Upplägg och genomförande

Vårt tvärvetenskapliga arbete innefattade att översätta policydokument till scenarier av efterfrågan på träprodukter, mål för ekosystemtjänster (ES) och biodiversitet (BD). Vi simulerade skogsskötsel för riksskogstaxeringens provytor i partnerländerna. Slutligen använde vi flermålsoptimering för att identifiera kombinationen av skogsskötselregimer som bäst matchar varje policyscenario. Därtill analyserade vi deras långsiktiga effekter på utvecklingen av framtida avverkning, ES och BD. Vi utvecklade ett optimeringsverktyg och ett multifunktionalitetsindex.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 21 september 2022

Diarienummer 2018-04982