Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Molekyler och metoder för läkemedels målsökning till hjärnan

Diarienummer
Koordinator Key2Brain AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid juni 2020 - oktober 2021
Status Avslutat
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa Startups steg 1 våren 2020

Viktiga resultat som projektet gav

Projektets syfte och mål är att utveckla unika målsökande molekyler för effektivare behandling av hjärnans sjukdomar med biologiska läkemedel. För flertalet neurodegenerativa sjukdomar saknas idag effektiva läkemedel. Många av de lovande biologiska läkemedel som är under utveckling har svårt att nå sitt mål i hjärnan pga den skyddande blod-hjärnbarriären. Under projektets gång har vår plattformsteknologi för målsökande molekyler till hjärnan testats och validerats och vi är nu redo att ta nästa steg.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi har under projektets gång samlat värdefull data i arbetet med vår metodologi och teknologi. Vi är optimistiska inför framtiden som kan leda till nya effektivare behandling och ny diagnostik för hjärnans sjukdomar.

Upplägg och genomförande

Vi har under projektets gång ägnat oss åt utveckling av metoder och prototyper och validering av dessa. Projektet har påverkats ev externa faktorer, och anpassat sig därefter. Vi har också upplevt effekter och påverkats av Covid-19 på flera sätt.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 10 december 2021

Diarienummer 2020-01430