Hållbar antimikrobiell nanocoating för minskad spridning av patogener
Diarienummer | |
Koordinator | NanoForm Science AB |
Bidrag från Vinnova | 879 057 kronor |
Projektets löptid | maj 2023 - maj 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 2 våren 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att visa att vår antimikrobiella beläggning kan användas på flera olika substrat, på ett billigt sätt, att det går att tillföra adhesiva och mekaniska egenskaper samt visa på flexibiliteten av vår nanokomposit i komplexa miljöer. Överlag har projektet gått bra, med flera tester hos externa aktörer som validerat den antimikrobiella effekten, till ett konkurrenskraftigt pris. Det som inte helt blivit färdigt är en genomgång med industripartners rörande alla möjliga ersättningsmodeller. Detta sker dock i närtid.
Långsiktiga effekter som förväntas
1) Validerad beläggning på nya substrat... - Detta har uppnåtts då flera tester hos externa experter visat på en tydlig effekt på olika substrat. Vissa svårigheter att integrera beläggningen har identifierats, vilket lett till mindre korrigeringar i applikationsprocessen. 2) På kemiska/temperaturkänsliga substrat - Detta har uppnåtts och har validerats av externa experter vid universiteten i Wroclaw och Umeå. 3) Accepterad ersättningsmodell med industripartner - Detta har delvis uppnåtts då inte alla möjliga upplägg analyserats.
Upplägg och genomförande
Projektet innefattade 4 arbetspaket där upplägget innebar att material baserade på olika substrat bearbetades integrerades med vår antimikrobiella beläggning. I nästa steg skulle sedan effekterna testas hos externa experter. I AP3 var målet att utreda förutsättningarna att 3D printa materialet och i AP4 ingick en affärsanalys där bla. ersättningsmodeller analyserades med industrin.