Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Global synlighet för jämställdhet - Unikt tillgängliggörande av dolda experter och föregångsexempel

Diarienummer
Koordinator Hardskills AB
Bidrag från Vinnova 427 016 kronor
Projektets löptid november 2023 - maj 2024
Status Avslutat
Utlysning Avancerad digitalisering - Möjliggörande tekniker

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet för projektet var att "Skapa & tillgängliggöra databas, och rekryteringsverktyg för att hitta dolda kvinnliga FoU-experter - främja jämställdhetsarbete i industrin". Specifikt lokalisering + 800.000 kvinnliga STEM-experter och spridning via dialoger samt via projektparten Competence industriella partners (ABB, Hitachi, Universitet mfl) samt ungdomar i klassrumssituation. Allt ovanstående har infriats, med uppsidan att vi överträffade numerären med 2 miljoner individer samt förberedelser för STEM-föreläsningar och samarbeten likasinnade organisationer.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektets syfte att skapa och tillgängliggöra idag dolda kvinnliga STEM-experter, globalt, indexerade enligt 61.500 tekniska kompetensklasser har infriats och numerärt överträffats. Projektet har också fått igång många dialoger med industriella storbolag i Sverige (bl.a. ABB, Hitachi, Scania, Saab mfl) med universitet såsom Mälardalens Universitet, likasinnade organisationer såsom Teknikföretagen (med egna STEM-projekt) samt att projektpartner Competence använt insikter som underlag för skapande av STEM-spår i deras klassrumsdialoger med + 70.000 ungdomar/år.

Upplägg och genomförande

Upplägget och ansvarsfördelning mellan projektparter, Hardskills och Competence, har varit tydlig genomgående. Inhämtning av behovsägarnas (industri, universitet mfl) har mestadels kommit från Competence (med löpande dialoger och intervjuer) medan Hardskills har fokuserat på den tekniska utvecklingens samstämmighet med behovsägarnas kravställning för hög nyttjandegrad. Competence har också ansvarat för skapande av spridningsmaterial, inom ramen för projekt och framgent, men med input från Hardskills för att tolka insikterna korrekt.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 9 juli 2024

Diarienummer 2023-03227