Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Förnybara bipolära plattor för hållbar bränslecellsteknologi, steg 2 (BioBPP 2)

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB
Bidrag från Vinnova 3 999 539 kronor
Projektets löptid maj 2023 - december 2025
Status Pågående
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation

Syfte och mål

Det övergripande syftet med BioBPP 2 är att etablera och verifiera en helt cirkulär värdekedja för kostnadseffektiv tillverkning av helt förnybara kol-/polymerkompositbipolära plattor (BPP) för hållbara bränslecellstillämpningar (FC). För att uppnå detta mål kommer projektet att eftersträva fem huvudmål inklusive utveckling av kol- och hartsmaterial från hållbara råvaruresurser; design, tillverkning och karakterisering av förnybara komposit-BPP; utvärdering av prestandan hos förnybara sammansatta BPP i ett FC-shortstacksystem; LCA och återvinningsförsök.

Förväntade effekter och resultat

BioBPP 2-projektet bygger på lovande resultat i förstudien för steg 1 samt kunskap och erfarenhet som vi fortsätter att utveckla när det gäller biobaserade kompositer, grafitkomposit-BPP och FC. Projektet kommer också att designa och bygga en av de första FC-stackarna i Sverige för utvärdering av nya komponenter, särskilt förnybara. Framgången kommer att möjliggöra avsevärt minskat beroende av importerade råvaror, särskilt de icke-förnybara för BPP och FC-system, öka mervärdet i den svenska och europeiska biobaserade sektorn och utöka bioekonomin i Sverige.

Planerat upplägg och genomförande

BioBPP 2-projektet har 9 högteknologiska små och medelstora företag samt företag som presenterar en komplett värdekedja från utveckling av hållbart kol- och hartsmaterial till förnybara BPPs- och FC-shortstacksystem och uttjänta lösningar. Det inkluderar flera globala företag som är ledande FoU inom området FCEV, hållbara batterier och speciella polymerer och intermediärer. Projektet kommer att genomföras i 5 arbetspaket (WP). WP1 fokuserar på projektledning; WP2 till WP3 om teknikutveckling; WP4 om LCA och återvinning, WP5 om affärsutveckling, exploatering och spridning.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 22 januari 2025

Diarienummer 2023-00594