Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Extreme-G Demonstrationsprojekt för Europeiska rymdorganisationens utlysning

Diarienummer
Koordinator Timezyx AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid oktober 2024 - oktober 2025
Status Pågående
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2024
Ansökningsomgång Planeringsbidrag inför internationell ansökan 2024

Syfte och mål

Syftet med projektet är att bygga ett starkt förslag för “AO10494 Call for Downstream Applications in Artes 4.0” från Europeiska rymdorganisationen. Vi kommer att fokusera på följande nyckelområden: - Samarbete och samordning med partners - Förslagsutveckling - Teknisk och operativ planering - Engagemang och demonstration

Förväntade effekter och resultat

Det förväntade resultatet kommer att vara ett starkt förslag med titeln “Övervakning av transportinfrastruktur under extrema klimatförhållanden med hjälp av satellitdata och 5G,” som kommer att lämnas in som ett Demonstrationsprojekt till Europeiska rymdorganisationens utlysning. Ett framgångsrikt förslag kommer att ge möjlighet att demonstrera teknik för snabb riskdetektering, vilket möjliggör omedelbar respons under extrema händelser, och erbjuda övervakningsmöjligheter i avlägsna områden.

Planerat upplägg och genomförande

WP 1 - Samarbete och samordning: Organisera möten med deltagande parter för att få en omfattande förståelse av deras sammanhang och kapaciteter. WP 2 - Definiera demonstrationen: Möten och diskussioner med användarens representant för att välja en bro för demonstration och formulera pilotaktiviteter. WP 3 - Utveckling av utkast till förslag: Utkast, granskning och slutförande av förslaget. WP 4 - Utveckling av fullständigt förslag: Slutförande och inlämning av det fullständiga förslaget.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 30 oktober 2024

Diarienummer 2024-03502