Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Development of circular packagings based on the combination of DMF with bio-based barriers

Diarienummer
Koordinator PulPac AB
Bidrag från Vinnova 4 000 000 kronor
Projektets löptid maj 2022 - mars 2025
Status Avslutat
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet har utvecklat första industriella prototyper av helt hållbara förpackningsartiklar baserade på kombinationen av hållbar banbrytande kemi (OrganoClick), bestrykningsteknik (Nordic Barrier Coating) och DMF (PulPac). Barriärprestanda har bekräftats av interna tester. PulPacs interna tester användes för att utveckla och verifiera de första demonstrationsprodukterna.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektets resultat kommer att bidra till omställningen mot en cirkulär och biobaserad samhällsekonomi. Vi har visat att det är industriellt möjligt att kombinera gröna barriärer med PulPacs DMF-teknik, vilket möjliggör utvecklingen av nya produkter med hållbara och miljövänliga egenskaper.

Upplägg och genomförande

Projektet har genomförts i nära samarbete mellan parterna. Vi har haft regelbundna möten där framsteg och utmaningar diskuterats. Parterna har stöttat varandra inom sina respektive ansvarsområden. Kunskapsutbytet har möjliggjort anpassningar av processerna och bidragit till projektets framgång.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 29 april 2025

Diarienummer 2022-00665