Analys av metallkomplex med synkrotronteknik
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB |
Bidrag från Vinnova | 748 000 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - april 2025 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Forskningsinfrastrukturer - nyttiggörande och samverkan |
Ansökningsomgång | Utvecklingsprojekt för ökat industriellt nyttiggörande av neutron- och synkrotronljusbaserade tekniker, 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet fokuserade på strukturuppklarning av en ny organometallisk förening för att behandla näringsbrist som företaget Renapharma håller på att utveckla. Tillsammans med RISE utvecklades robusta syntesmetoder och erhöll kristaller för 3D-strukturbestämning. 3D-strukturen kunde dock inte klarläggas på grund av att kristallerna var tvinnade. Trots detta genererades ett referensmaterial som kan användas i framtida kommersiell tillverkning.
Långsiktiga effekter som förväntas
Även om projektet inte klarlade läkemedlets struktur, togs metoder fram för att isolera olika fasta former och analytiska metoder utvecklades som kommer att vara viktiga för läkemedlets framtida utveckling. Rutiner etablerades för materialförberedelse, säkerställande av stråltid för enkristallanalys samt datahantering. Detta sänker tröskeln för framtida synkrotronanalyser. Faktum är att det redan planeras att inkludera synkrotronanalys i framtida läkemedelsutvecklingsprojekt.
Upplägg och genomförande
En robust syntesmetod för framställning av olika fasta former av det aktuella läkemedelskandidaten utvecklades, med användning av olika lösningsmedel och motjoner. Kristallerna analyserades på labb med DSC, XRPD, LM, och elementanalys för att bekräfta innehållet. För att klarlägga 3D-strukturen analyserades kristallerna med enkristallröntgendiffraktion vid strålröret ID23 vid European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) i Grenoble. Trots användning av olika kristaller och omfattande datahantering förhindrade tvinnade kristaller strukturbestämningen.