Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Informationsmöte om satsning på foodtech och alternativa proteiner

Digitalt, via Microsoft Teams tis 12 sep 2023 kl. 10:00-11:00

Välkommen på informationsmöte om satsningen: Foodtech och alternativa proteiner - utlysning mellan Sverige, Israel och Schweiz inom Eureka.

Anmälan

Mötet är digitalt och hålls via Teams. Ingen föranmälan behövs.

Klicka här för att delta i mötet

Om mötet 

På mötet ger vi information för att hjälpa dig att bedöma om utlysningen passar dig och ditt företag. Vi berättar om Eureka nätverksprojekt, deltagande Eureka-länder (Israel och Schweiz) och temat alternativa proteiner.  Det kommer också finnas tid att ställa frågor.

Vi vänder oss till svenska små och medelstora företag (SMF) som vill samverka med Israel och Schweiz, men även andra aktörer är välkomna att lyssna in och ställa frågor.

Om utlysningen på Vinnovas webbplats

Om utlysningen på Eurekas webbplats 

Om Eureka på Vinnovas webbplats

Program (preliminärt)

  • Introduktion (Camilla Sjörs, Vinnova)
  • Vad är Eureka? (Peter Lindberg, Vinnova)
  • Vad är alternativa proteiner? (Camilla Sjörs, Vinnova)
  • Varför Israel och Schweiz? (Joanna Boquist och Peter Lindberg, Vinnova)
  • Tid för frågor och dialog

Obs mötet kommer till största del ha samma innehåll som informationsmötet den 22 augusti 

Ibland fotograferar eller filmar vi på våra aktiviteter. Om du inte vill vara med på bilder eller filmer, kan du meddela detta när du kommer till oss.

Läs mer om hur vi lagrar och behandlar dina personuppgifter.

Frågor?

Camilla Sjörs

Handläggare

+46 8 473 31 14

Missa ingenting - följ oss i våra nyhetsbrev och kanaler

Vi berättar om spännande innovationer, finansiering, evenemang och om hur din organisation kan bli mer innovativ.

Prenumerera på nyhetsbrev och följ oss i våra kanaler

Senast uppdaterad 12 september 2023