Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Impact innovation: personrörlighet för kompetensutbyte och samverkan för nettonoll industri, höst 2026

Planerad till AUG 2026

Vill du och din organisation vidga vyerna för att få nya kontakter, insikter och samarbeten för tillverkningsindustrins omställning till nettonollutsläpp av växthusgaser? Nu erbjuder Net Zero Industry finansiering för personer som vill arbeta i en annan organisation för kompetensutbyte. Stödet gäller personer som är disputerade eller har minst två års erfarenhet av forsknings- och/eller avancerat utvecklingsarbete. Utlysningen ingår i Net Zero Industrys missionsstrategiska insatser för kompetens. Net Zero Industry är ett program inom Impact Innovation, ett initiativ av Energimyndigheten, Formas och Vinnova.

Erbjudandet i korthet

Vad kan ni söka för?

Bidraget kan användas till kostnader för lön, resor, uppehälle samt andra direkta och indirekta kostnader som uppstår i samband med projektet. Vistelsen kan spridas ut över en period om 6-12 månader.

Vem kan söka?

Universitet, högskolor och forskningsinstitut samt föreningar, privata eller andra offentliga organisationer.

Hur mycket kan ni söka?

Upp till 500 000 kronor.

Viktiga datum

  • AUG 2026
  • Utlysningstext för erbjudandet

    Tips: För att skapa en PDF med all information om erbjudandet klickar du Ctrl+P och väljer PDF för att spara innehållet.

    • Utlysningen erbjuder finansiering för en person att få möjlighet att arbeta på en ny arbetsplats, i en annan organisation än sin nuvarande. Under vistelsen ska personen

      • stärka kompetensutbytet mellan organisationerna
      • lägga grunden för långsiktig samverkan
      • identifiera och beskriva nuläget för nyckelfrågor för samverkan
      • kartlägga möjliga förbättringar utgående från den nulägesbild som ges i Manufacturing Outlook 2026 för att uppnå Net Zero Industrys mission i tillverkande företag

      Utlysningen ska genom personrörlighet bidra till stärkt samverkan och kompetensutbyte, både på organisatorisk och individuell nivå. Samverkan och kompetensutbytet ska accelerera omställningen till nettonoll utsläpp av växthusgaser inom tillverkningsindustri. En tydligare beskrivning av de utmaningar som behöver lösas finns i Manufacturing Outlook 2026.

      Utbyte kan ske mellan universitet, högskolor, forskningsinstitut och andra forskningsorganisationer samt privata eller offentliga organisationer såsom föreningar och diskret tillverkande företag. Personrörligheten kan spridas ut över en period om 6-12 månader. Stödet gäller personer som är disputerade eller har minst två års erfarenhet av forsknings- och/eller avancerat utvecklingsarbete.

      Vilka företag omfattas

      Med tillverkningsindustri menas företag som utför diskret tillverkning, där produkter med en egen och ofta spårbar identitet framställs. Här ingår även produktdesign, relaterade tjänster, produkt-som-en-tjänst samt tillverkningsrelaterad cirkulär verksamhet. Företag som representerar process-, livsmedels- eller läkemedelsindustrin är ej aktuella för denna utlysning.

      Samordning

      Net Zero Industrys programkontor strävar efter att koppla ihop de finansierade projekten på systemnivå med andra projekt för att öka förmågan till systemomställning. Det sker genom att stötta projekten som får finansiering samt hjälpa dem att vidareutveckla och dokumentera de övergripande resultaten i ett gemensamt format.

      Utlysningen genomförs av programmet Net Zero Industry inom Impact Innovation - ett initiativ av Energimyndigheten, Formas och Vinnova.

      Utlysningen ingår i Net Zero Industrys missionsstrategiska insatser för kompetens och är planerad att upprepas flera gånger under programmets löptid.

    • Genom kunskapsutbyte på både organisatorisk och individuell nivå, vill vi skapa förutsättningar för en konkurrenskraftig och resilient diskret tillverkningsindustri med nettonoll utsläpp av växthusgaser i Sverige. Personrörligheterna som beviljas bidrag förväntas uppfylla följande resultatmål:

      • Identifierat och beskrivit nuläget för de nyckelfrågor som är centrala för utbytet.
      • Kartlagt möjliga förbättringar för att uppnå Net Zero Industrys mission i tillverkande företag och relatera förbättringarna till hur de påverkar nuläget som beskrivs i Manufacturing Outlook.
      • Utvecklat ny spetskompetens både på individ- och organisationsnivå om en konkurrenskraftig och resilient svensk tillverkningsindustri med nettonoll utsläpp av växthusgaser.
      • Skapat nya kontaktytor och förutsättningar för en långsiktig samverkan.
      • Möjliggjort att nya arbetsformer, samarbeten och kompetenser kan utvecklas hos deltagande organisationer.
      • Ökad insikt om framtida kompetens- eller rekryteringsbehov som inkluderar till exempel ledarskap, affärsmodeller och organisation.
      • En tydlig idé om hur insikter, strategier och samarbeten ska tas vidare efter avslutat projekt hos medverkande parter.
      • En kort offentlig populärvetenskaplig sammanfattning av vad som har kommit ut av projektet.

      Impact Innovation – Sveriges stora innovationssatsning

      Denna utlysning genomförs inom ramen för programmet Net Zero Industry, en del av Impact Innovation – ett initiativ av Energimyndigheten, Formas och Vinnova.

      Impact Innovation är Sveriges stora innovationssatsning för att tackla vår tids och framtidens utmaningar. I samarbeten mellan aktörer i privata, offentliga och ideella organisationer möter Impact Innovation verkliga teknik- och samhällsbehov med banbrytande lösningar. På väg mot ett hållbart och konkurrenskraftigt Sverige, attraktivt att leva i för alla. Tillsammans visar vi vad som är möjligt, och går före internationellt.

      Impact Innovation ska bidra hållbar omställning för global konkurrenskraft och samhällsnytta i linje med FN:s globala hållbarhetsmål, definierade i Agenda 2030.

      Om Impact Innovation

    • Erbjudandet riktar sig till organisationer som verkar för en konkurrenskraftig och resilient tillverkningsindustri med nettonollutsläpp av växthusgaser och som vill förstärka kompetensen både på organisations- och individnivå. Stödet gäller personer som är disputerade eller har minst två års erfarenhet av forsknings- eller avancerat utvecklingsarbete. Erbjudandet riktar sig till såväl universitet, högskolor och forskningsinstitut, andra offentliga organisationer, föreningar och tillverkningsföretag. Personrörlighet ska ske mellan en forskningsaktör och en annan typ av offentlig organisation, förening eller tillverkningsföretag.

      Projekt ska bestå av två projektparter varav en är koordinator. Erbjudandet avser såväl nationell som internationell rörlighet. Vid internationellt utbyte ska den koordinerande parten vara en svensk juridisk person. Med svensk juridisk person likställs i detta avseende utländsk organisation som har filial eller driftställe i Sverige, förutsatt att kostnaderna i projektet uppstår i filialen eller driftstället.

    • Bidraget kan användas till kostnader för lön, resor, uppehälle samt andra direkta och indirekta kostnader som uppstår i samband med projektet. Både hemorganisationen och den mottagande organisationen får söka bidrag för sina kostnader.

      Vilka kostnader kan Vinnova finansiera?

      Vinnovas finansiering omfattas av regler om statligt stöd. Reglerna styr vilka slags kostnader som kan finansieras. Dessa kallas stödberättigande kostnader.

      I den här utlysningen är dessa typer av kostnader stödberättigande:

      • Lönekostnader: Utbetald bruttolön, arbetsgivaravgifter och andra lönebikostnader.
      • Utrustning, mark och byggnader: Kostnader för instrument, utrustning och hyra för annan lokal än ordinarie verksamhetslokal.
      • Konsult- och licenskostnader: Kostnader för konsulttjänster, kunskap och patent som köpts in eller används på licens från extern aktör. Dessa kostnader får uppgå till högst 20 procent av en organisations budget.
      • Övriga direkta kostnader: Kostnader för exempelvis materiel, förrådsartiklar och resor som är nödvändiga för att genomföra projektet.

      Indirekta kostnader (overhead): Kostnader som är kopplade till projektet men inte uppstår direkt, till exempel lokaler och städning. Indirekta kostnader får uppgå till högst 30 procent av lönekostnaderna. Universitet, högskolor, forskningsorganisationer och statliga myndigheter kan ha högre tillåtna nivåer, beroende på verksamhet.

      För mer detaljerad information om vilka kostnader Vinnova kan finansiera, se Anvisning till stödberättigande kostnader

      Vilka krav gäller för kostnader som Vinnova finansierar?

      För att era kostnader ska vara stödberättigande gäller bland annat detta:

      • De ska vara faktiska, skäliga och nödvändiga för aktiviteterna i projektet.
      • De måste vara bokförda korrekt och på separat projektkod i bokföringen. Ni får inte täcka projektkostnader med andra offentliga bidrag eller egna medel avsedda för andra projekt.
      • Ni får inte ta upp någon annans kostnader som era egna.

      För mer detaljerad information om vilka krav, begränsningar och undantag som gäller, se våra allmänna villkor.

    • Reglerna om statligt stöd styr hur stor andel av kostnaderna Vinnova kan finansiera. Detta bestäms individuellt för varje organisation. Vinnova skiljer därför på hur stort bidrag projektet kan få, och hur mycket varje deltagande organisation kan få.

      Hur stort bidrag kan projektet få?

      Det går att söka bidrag med upp till 500 000 kronor per projekt med en projektlängd på 6-12 månader.

      Hur stort bidrag kan en deltagande organisation få?

      Hur stort bidrag en deltagande organisation kan få beror främst på:

      • organisationens storlek och verksamhet
      • vilka aktiviteter som organisationen ska genomföra i projektet.

      Beskrivningar i kommande avsnitt om vilket stöd som kan ges är förenklade. För fullständig information, se Stödgrunder och stödnivåer för bidrag.

      Stöd av mindre betydelse till företag

      I den här utlysningen kan Vinnova ge de minimis-stöd, även kallat stöd av mindre betydelse. Vinnova kan finansiera upp till 100 procent av en organisations kostnader.

      En organisation kan ta emot maximalt 300 000 euro över en treårsperiod i den här stödformen, oavsett finansiär och projekt. Det betyder att om samma organisation tagit emot stöd av mindre betydelse i andra projekt från andra finansiärer tidigare, påverkar det hur stort stödet kan bli i den här utlysningen.

      Lämna in ett intyg om de-minimistöd när ni skickar in ansökan. Det krävs för att Vinnova ska kunna bevilja detta stöd.

      Intyg om de minimis-stöd

      Innovationsstöd till små och medelstora företag

      I den här utlysningen ger vi innovationsstöd till små och medelstora företag.

      Med innovationsstöd menar vi stöd till inlåning av högkvalificerad personal från en forskningsorganisation. Personen som lånas in ska arbeta med forskning, utveckling och innovation i en nyinrättad funktion. Personen får inte ersätta annan personal. Vi kan finansiera upp till 50 procent av dessa kostnader.

      Intyg om innovationsstöd till SMF artikel 28

      Vilka företag räknas som små eller medelstora?

      För att bedöma ett företags storlek tillämpar vi EU:s definition av små och medelstora företag. Definitionen utgår från antalet anställda, årsomsättning och balansomslutning.

      Om företaget ingår i en koncern ska uppgifter för hela koncernen tas med. Om företaget äger eller ägs av andra företag till 25–50 procent ska dessa uppgifter vägas in.

      För hjälp med att avgöra om ett företag är ett SMF, se Så definierar EU små och medelstora företag (SMF)

      Stöd till universitet, högskolor och andra offentliga organisationer

      I den här utlysningen ger Vinnova även stöd till organisationer som inte bedriver ekonomisk verksamhet. Med det menas att organisationen inte erbjuder en tjänst eller produkt på en marknad. Hit räknas oftast universitet och högskolor, forskningsinstitut och andra offentliga organisationer.

      Det här stödet omfattas inte av statsstödsreglerna. Vinnova kan därför finansiera upp till 100 procent av en sådan organisations kostnader. Stödet kallas ofta ”inte statsstöd.”

      Hur avgörs om en organisation bedriver ekonomisk verksamhet?

      En organisation som erbjuder någon form av tjänst eller produkt på en marknad anses bedriva ekonomisk verksamhet och kan inte beviljas den här formen av stöd.

      Det har ingen betydelse hur organisationen finansieras: om den är offentlig eller privat, eller om den har ett vinstsyfte. Det spelar heller ingen roll vilken rättslig form verksamheten har. Till exempel om det är ett aktiebolag, ett handelsbolag, en ekonomisk förening, en ideell förening eller en stiftelse.

      Om en organisation bedriver ekonomisk verksamhet avgörs av deras ordinarie verksamhet, inte av aktiviteterna i projektet.

      En del organisationer bedriver både ekonomisk och icke-ekonomisk verksamhet, till exempel forskningsinstitut. Då är det viktigt att ni vet inom vilken av dessa verksamheter ni ansöker.

      Är ni osäkra på om en organisation i ert projekt bedriver ekonomisk verksamhet, kontakta utlysningsansvarig. Organisationen ansvarar dock själv för att bedöma om den bedriver ekonomisk verksamhet.

    • För att Vinnova ska bedöma er ansökan måste den uppfylla vissa formella krav. Är kraven inte uppfyllda, avslås ansökan direkt.

      Krav på projektparter

      • Alla deltagande organisationer ska vara juridiska personer. Fysiska personer eller enskilda firmor kan inte delta.
      • Den koordinerande parten ska vara en svensk juridisk person och bedriva verksamhet i Sverige.
      • Två projektparter ska medverka i projektet. Detta inkluderar den koordinerande parten. Olika delar av en organisation är samma juridiska person och räknas som en projektpart, exempelvis två institutioner på ett universitet.
      • En projektpart ska vara universitet, högskola, forskningsinstitut eller en annan typ av forskningsorganisation. Den andra projektparten ska vara en annan typ av privat eller offentlig organisation som förening eller diskret tillverkande företag.

      Krav på projektet

      • Projektet får ansöka om högst 500 000 kronor.
      • Projektet måste starta senast den 9 november 2026 och avslutas senast 8 november 2027.
      • Projektet får inte ha påbörjats innan ni lämnat in er ansökan.
      • Kostnader för konsulttjänster och licenser får uppgå till högst 20 procent av en organisations budget.
      • Att vistelsen endast gäller en namngiven person som antingen är doktorand, disputerad lärare eller forskare vid högskola, universitet eller institut eller en person som arbetar inom privat alternativt offentlig verksamhet eller förening med minst 2 års dokumenterad erfarenhet av forskning, kvalificerad utveckling eller innovationsarbete inom tillverkningsindustrin.
      • Att mottagarorganisation respektive hemorganisation har utsedda och namngivna personer ansvariga för utbytet.
      • Att den individ som vistelsen omfattar inte har något betydande intresse i mottagarorganisationen, exempelvis hel- eller delägarskap eller styrelseuppdrag.
      • Projektledaren ska vara anställd hos den koordinerande parten i projektet.

      Krav på ansökan

      • Ansökan ska vara skriven på svenska eller engelska.
      • Ansökan ska följa anvisningarna under rubriken ”Hur går det till att ansöka”.
      • Ansökan ska innehålla alla efterfrågade bilagor.
    • De ansökningar som uppfyller kraven går vidare till bedömning. Där bedöms hur stor potential er idé har, hur realistisk den är och vilka som ska genomföra projektet.

      Vinnova tittar också på hur väl ert projekt integrerar jämställdhet, både i hur er projektgrupp är sammansatt och hur ni genomför projektet. Genom att integrera köns- och genusperspektiv utvecklas mer inkluderande och relevanta lösningar. Det stärker både innovationsförmågan och projektets resultat.

      Jämställdhet som verktyg för innovativ samhällsutveckling

      Vad bedömer Vinnova?

      Bedömningen av ansökningar görs enligt tre huvudkriterier:

      • Potential: Vilka effekter och vilket värde som kan förväntas av projektet.
      •  Aktörer: Deltagarnas kompetens och förmåga att genomföra projektet och nå önskade resultat och effekter.
      • Genomförbarhet: Hur realistisk och trovärdig projektplanen är, både för att genomföra projektet och för att uppnå önskade resultat.
      Potential (viktas 50 procent)
      • Hur personrörligheten ger ett tydligt mervärde jämfört med tidigare eller liknande samverkan mellan parterna.
      • Hur stor potential projektförslaget har att uppnå utlysningens resultatmål och syfte utifrån den nulägesbild som beskrivs i Manufacturing Outlook 2026.
      • Hur sannolikt det är att projektförslaget leder till ny kunskap och nya färdigheter för respektive projektparts organisation.
      • Hur väl projektförslaget bidrar till ökad jämställdhet genom att integrera perspektiv kring kön och genus.
      Aktörer (viktas 25 procent)
      • Hur projektparterna, kunskaps- och kompetensmässigt, kompletterar varandra och hur vistelsen kan generera ytterligare värde, nytta och förnyelse.
      • Hur goda förutsättningar projektledaren och andra nyckelpersoner bedöms ha att leda och genomföra projektet.
      • Trovärdighet vad gäller projektets förankring i respektive organisation.
      • Om internationell rörlighet: nyttan av rörligheten i synnerhet för den svenska parten.
      Genomförbarhet (viktas 25 procent)
      • Hur väl projektplanen och budgeten bedöms kunna realisera en vistelse i enlighet med projektförslaget.
      • Hur trovärdig projektplanens riskanalys och handlingsplan för dessa risker är.
      • Hur väl projektplanen visar på hur resultaten kommer att förankras och spridas till viktiga aktörer inom området.
      • Hur väl perspektiv kring kön och genus har integrerats i projektplanen.
      • Hur goda förutsättningarna är för att projektets resultat tas vidare och kommer till användning efter projektets slut.
      • Hur vistelsen bidrar till parternas förmåga att långsiktigt utveckla samarbete för en nettonoll industri.

      Hur bedöms ansökningar?

      När Vinnova har fått in ansökningarna granskas de. Ansökningar som är ofullständiga eller inte uppfyller kraven sorteras bort.

      De ansökningar som är korrekta och fullständiga fördelas mellan olika bedömare och bedöms i konkurrens med varandra. Bedömarna är utsedda utifrån deras expertis inom området. Varje ansökan bedöms av minst tre bedömare.

      När bedömarna gått igenom ansökningarna rekommenderar bedömarna vilka ansökningar som ska beviljas i ett bedömningsmöte.

      Hur påverkar en organisations finansiella status?

      Innan Vinnova beslutar om finansiering görs också en samlad bedömning av den organisatoriska och finansiella statusen hos de som får finansiering.

      Vinnova använder sig av information från kreditupplysningar, för närvarande från Dun & Bradstreet.

      I bedömningen kontrolleras detta:

      • Organisationer som beviljas finansiering för lönekostnader ska vara registrerade som arbetsgivare hos Skatteverket. Om en sådan registrering inte finns när Vinnova fattar beslut, ska ni kunna visa att en anmälan gjorts. Vinnova godkänner inte retroaktiv registrering.
      • Organisationer ska inte vara på obestånd, eller genomgå likvidation eller företagsrekonstruktion. De ska heller inte ha obetalda skulder av betydelse hos Kronofogdemyndigheten.
      • Projektledaren ska vara anställd hos en projektpart, allra helst den koordinerande parten.
      • Aktiebolag ska inte ha förbrukat hälften eller mer av sitt aktiekapital.

      Vinnova kan också be små och medelstora företag visa att de har ekonomisk täckning att genomföra projektet.

    • När Vinnova bedömt alla ansökningar, skickas ett beslut där er ansökan antingen beviljas eller avslås. Eftersom ansökningarna bedöms i konkurrens kan ni få avslag trots att ni uppfyller alla krav och kriterier.

      I beslutet anges hur stor andel av kostnaderna Vinnova täcker för varje organisation.

      Ni kan inte överklaga Vinnovas beslut, men ni är välkomna att ansöka igen vid ett annat tillfälle.

      Vad gäller om ni beviljas finansiering?

      Om er ansökan beviljas måste ni följa både Vinnovas allmänna villkor för bidrag och de särskilda villkoren som gäller för Impact Innovations utlysningar.

      Vinnovas allmänna villkor

      De allmänna villkoren innehåller bland annat detta:

      • Att ni ska underteckna ett särskilt dokument där ni godkänner er medverkan och åtar er att genomföra projektet.
      • Att ni ska rapportera hur det går, era kostnader och uppnådda resultat till oss under projekttiden.
      • Hur resultatet ska komma till användning samt att vetenskaplig publicering ska ske med öppen tillgång så att resultaten görs fritt tillgängliga för alla.

      Se våra allmänna villkor

      Impact Innovations särskilda villkor

      Eftersom utlysningen ingår i satsningen Impact Innovation gäller även dessa särskilda villkor:

      • Åtminstone en projektpart ska representera projektet vid Net Zero Industry konferenser och aktiviteter, uppskattningsvis en eller två gånger om året. Era kostnader för sådan medverkan är stödberättigade.
      • Ni ska ha en kontinuerlig dialog med Net Zero Industry programkontor under hela projektet.
      • När information eller resultat från projektet delas ska det anges att arbetet utförts inom Impact Innovation-programmet Net Zero Industry, ett initiativ av Energimyndigheten, Formas och Vinnova.
      • När ni slutrapporterar till Vinnova ska ni även skicka en sammanfattning av projektresultaten till Net Zero Industry. Se mall på Impact Innovations webbplats. Sammanfattningen ska kunna spridas fritt och får inte innehålla konfidentiella eller känsliga uppgifter.

      Ni behöver även följa de särskilda villkor som gäller för den här utlysningen:

      • Projektet ska bidra till en gemensam redovisning av resultat i ett gemensamt format som programkontoret samordnar och sammanställer.
      • Utbetalning av bidrag görs till koordinatorn i Sverige. Bidragsmedel får vidareföras till en utländsk bidragsmottagare utan filial eller driftställe i Sverige först efter att koordinatorn i samband med lägesrapport eller slutrapport inhämtat uppgifter från den utländska parten om upparbetade kostnader som har bekräftats med utdrag ur partens bokföring eller annat likvärdigt underlag.
      • §1.4 Projektavtal: Projektavtal krävs inte i detta projekt.

      Vinnova kan även besluta att lägga till kompletterande särskilda villkor för enskilda projekt. De framgår i så fall av beslutet.

      Kan ni behöva betala tillbaka bidrag?

      Om ni fått mer pengar än vad ni har rätt till eller om ni inte följer Vinnovas villkor, kan ni bli återbetalningsskyldiga.

    • För att söka finansiering fyller ni i en ansökan i Vinnovas e-tjänst. I ansökan svarar ni på frågor om projektet, deltagande organisationer och budget.

      Till ansökan bifogar ni även dessa bilagor:

      • Projektsammanfattning: (obligatorisk bilaga). Bilagan ska utformas enligt mall för projektbeskrivning som hämtas från utlysningens webbsida. Projektbeskrivningen får maximalt omfatta 5 A4-sidor med 12 punkters text. Texten ska vara skriven på svenska eller engelska.
      • CV-bilaga (obligatorisk bilaga). CV-bilaga ska skrivas enligt mall som hämtas från utlysningens webbsida. Den ska innehålla för projektet relevanta CV. Varje CV får omfatta maximalt två A4-sidor med 12 punkters text.
        • för den person som är ansvarig hos mottagarorganisationen
        • för den person som är ansvarig hos hemorganisationen
        • för den individ själva vistelsen gäller
      • Avsiktsförklaring x 2 (obligatorisk bilaga), ett från hemorganisationen och ett från mottagarorganisationen. Ska innehålla motiv för deltagande, beskriva nytta och värde samt signeras av behörig firmatecknare, prefekt eller motsvarande.
      • Intyg om de minimis-stöd (endast i relevanta fall). Blankett för de minimis-stöd
      • SMF-intyg, (endast om SMF söker bidrag). Blankett för SMF- intyg
      • SMF som söker innovationsstöd enligt art.28 måste lämna in ett intyg vid ansökan. Intyg om innovationsstöd till SMF artikel 28
      • Icke-konfidentiell publik projektsammanfattning max 2 sidor.

      Ni behöver också skicka projektsammanfattningen till Net Zero Industry programkontor via e-post utlysningar@netzeroimpact.se. Tänk på att projektsammanfattningen ska kunna spridas och publiceras fritt.

      Så här fyller ni i ansökan i vår e-tjänst

      Så här går det till att ansöka och rapportera

      Hur lång tid tar ansökan?

      Tänk på att det tar tid att göra en ansökan. Att fylla i mallar kan ta flera dagar, eftersom det bygger på analyser ni ska göra.

      I Vinnovas e-tjänst kan ni börja fylla i uppgifter och sedan fortsätta vid ett senare tillfälle. Ni kan också dela ut behörigheter till andra som ni vill ska bidra i ansökan. När ansökan är färdig klarmarkerar ni den.

      Ni kan när som helst låsa upp ansökan och göra ändringar, ända fram till sista ansökningsdag. Om ni låser upp ansökan, måste ni sedan klarmarkera den igen för att den ska registreras när utlysningen stänger.

    • När utlysningen stänger registreras er ansökan. Då skickar Vinnova en e-postbekräftelse till den som står för användarkontot samt till projektledaren och firmatecknaren. Om ni inte har fått en bekräftelse inom 24 timmar efter att utlysningen stängt, hör av er till Vinnova.

      När utlysningen stängt kan ni inte ändra något i ansökan. Då kan ni bara komplettera om Vinnova ber om det.

      Vem kan läsa er ansökan?

      Er ansökan kommer att läsas av medarbetare på Vinnova och de bedömare som medverkar i den här utlysningen. Alla arbetar under tystnadsplikt.

      Ansökningar som lämnas in till Vinnova blir allmänna handlingar. Det innebär att Vinnova måste lämna ut dem om de efterfrågas. Men Vinnova sekretessbelägger vissa typer av uppgifter om det kan antas innebära ekonomisk skada för den enskilde om de lämnas ut. Det gäller uppgifter om affärs- och driftförhållanden, uppfinningar eller forskningsresultat.

      Handlingar ni skickar till [programnamn] omfattas inte av Vinnovas bestämmelser kring sekretess. Därför bör de inte innehålla konfidentiella eller känsliga uppgifter.

      Allmänna handlingar och sekretess

    Mallar, bilagor och dokumentation inför ansökan

    Här kan ni ladda ner mallar som ni behöver bifoga i ansökan, till exempel CV-mall eller projektbeskrivningsmall. Här finns också eventuella bilagor och dokumentation med användbar information om utlysningen.

    Mall Avsiktförklaring (docx, 102 kB) Mall - Icke konfidentiell publik projektprojektsammanfattning (docx, 222 kB) Mall CV (docx, 100 kB) Mall Projektbeskrivning (docx, 91 kB) NZI-personrorlighet-infomote_260311 (pdf, 5338 kB)

    Frågor?

    Om ni har frågor är ni välkomna att kontakta någon av oss.

    Tero Stjernstoft

    Utlysningsansvarig

    + 46 8 473 32 96

    Natalia Svensson Harari

    Frågor om utlysningen

    + 46 8 473 31 71

    Diarienummer 2026-01824