Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Verktyg för Legeringsutveckling för Additiv Tillverkning: Utökad Experimentell Validering för AlMgSi Legeringar

Diarienummer
Koordinator Innomat AB
Bidrag från Vinnova 80 000 kronor
Projektets löptid juni 2026 - mars 2027
Status Pågående
Utlysning Kompetenscentrum

Syfte och mål

Projektet genomförs som separat SME-projekt inom ramarna för Kompetenscentrumet CAM2. LPBF-printing av Al-legeringar begränsas ofta av risken för varmsprickor. Det är därför intressant att hitta modifierade legeringssammansättningar som inte spricker. Ett snabbt och enkelt verktyg för att välja legeringssammansättningar med minimal risk för varmsprickor har utvecklats av Innomat. För att validera resultaten har pulver för de anpassade sammansättningarna tillverkats. Fördjupad studie av laser printat material av de nya legeringarna kommer att utföras.

Förväntade effekter och resultat

Användbarheten av beräkningsverktyg för att välja legeringssammansättningar för AlMgSi legeringar för additiv tillverkning med laser valideras. Ökad förståelse för effekter av legeringssammansättning. En kort publikation där försök jämförs med beräkningar kommer att tas fram. Validering av verktyget kommer att publiceras online.

Planerat upplägg och genomförande

WP1: Mikrostruktur undersökning Printade kuber kommer att undersökas i SEM. WP2: Hårdhetsmätningar Mätningar utförs på kuber som är sprickfria, före och efter värmebehandling. WP3: Värmebehandling Värmebehandlingscykler räknas fram genom kinetisk modellering. Efter att parametrar har valts utförs 6 värmebehandlingar.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 23 juni 2026

Diarienummer 2026-01654