Värdehöjande torkteknologi för att öka nyttjandegraden av sidoströmmar och primära råvaror från Livsmedelsindustrin
| Diarienummer | |
| Koordinator | Upcyclr AB |
| Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
| Projektets löptid | november 2025 - juli 2026 |
| Status | Pågående |
| Utlysning | Innovativa Startups |
| Ansökningsomgång | Innovativa Startups 2025 |
Syfte och mål
Projektet har till uppgift att visa på de tekniska och ekonomiska fördelarna att behandla råvaror och sidoströmmar från livsmedelsindustrin med bolagets teknologier. Målet är att kunna preservera råvaran och samtidigt bevara de egenskaper som sidoströmmen/ råvaran hade från början (färg, konsistens, näringsinnehåll etc.) och därigenom behålla/ höja värdet. Fokus i detta projekt är att verifiera torkningen, men även att återvinna sidoströmmen till 100%.
Förväntade effekter och resultat
1. Utveckla värdeerbjudande mot kund, mapping av kundens process för att ta tillvara råvaran vid primärproduktion och söka förbättringar. 2. Teknisk verifiering av torkprocessen och vår energihybridteknologi. Fokus på drav och tångtorkning men även andra produkter. 3. Marknad och affärsmodell. Marknadsundersökning och Research av nuvarande / kommande marknad för drav och tång men även för andra lämpliga produkter. Utveckling av värdeerbjudande och affärsmodell till kund.
Planerat upplägg och genomförande
Deskresearch och intervjuer med kund: Utveckla värdeerbjudande mot kund. Beskrivning av råvaran (både primär och restprodukt) och vilka egenskaper som man vill behålla. Utvärdering av torktester för att förbättra teknologin/ torkningen. Pilottester & utvärdering: Avsikten är att värdera våra produkters egenskaper och hur vi kan bevara det näringsvärde och ekonomiska värde de har. Testa olika metoder för för- och efterbearbetning. Testa slutproduktens egenskaper och hur dessa kan förbättras.