Utveckling av IP strategi
Diarienummer | |
Koordinator | Celemiab International AB - CELEMI Celemiab International AB |
Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2021 - december 2021 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet var att etablera en tydlig IP strategi, denna är på plats inklsuive en rutin för kontinuerligt arbetande med IP frågor.
Långsiktiga effekter som förväntas
Den dokumenterade IP strategin hjälper oss att effektivt investera våra medel på ett konskevent sätt för att bygga IP värde i bolaget på såväl kort som lång sikt. Den har redan hjälpt oss i ett antal beslut.
Upplägg och genomförande
Projektet har haft en tydlig fasindelning, del 1 Analys:identifiering o ägandefrågor Internt. Del 2 Omvärldsanalys, del 3 Framtangande av stragei o plan för genomförande. Alla tre delarna har tillfört stort värde, först en tydlig bild av nuläge o vilken IP som finns i bolaget, del 2 en bild av möjligheter på marknaden o konkurrenssituation o slutligen framtagandet av en strategi med tydligt identifierade beslutsgrunder för genomförande.