Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Utveckla Automation för Industriellt Trähusbyggande i Kanada

Diarienummer
Koordinator Industrialized Construction Sweden AB
Bidrag från Vinnova 100 000 kronor
Projektets löptid maj 2023 - februari 2024
Status Avslutat
Utlysning Sverige Kanada
Ansökningsomgång Planeringsbidrag för samarbeten med Kanada

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet varit att erbjuda kunskap och teknik för automation inom industriellt trähusbyggande (IC) till den kanadensiska marknaden. Målet var att etablera kontakt och utbyte med kanadensiska företag såväl som den kanadensiska administrationen.

Långsiktiga effekter som förväntas

Takt Time Modular (TTM) och Industrialized Construction Sweden (ICS) har etablerat nätverk med kanadensiska företag och utfört arbete för att överföra svenskt kunnande inom husproduktion och automation. Kontakter och möten har också etablerats med kanadensiska administrationen.

Upplägg och genomförande

Aktiviteter: 1. Möte i Kanada med automationsleverantör och industriell byggare från New Brunswick organiserat av ICS och TTM. 2. Möte i USA med industriell byggare från NB för att visa upp fabrik som TTM installerat och samtidigt diskuterade ICS BIM-informationsflödet till fabriken. 3. Etablerat relation med en annan industriell byggare i Nova Scotia och besökt dem för att diskutera produktplattformar och -utveckling. 4. Diskuterat resultat och framtida planer med Nova Scotias administration och bostadsministern i Kanada.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 2 maj 2024

Diarienummer 2023-00466