Textilsatsning 2021 - Projektutveckling
Diarienummer | |
Koordinator | Arbio AB |
Bidrag från Vinnova | 250 000 kronor |
Projektets löptid | april 2021 - oktober 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att i en öppen och transparent process utveckla BioInnovations nästa Innovationsprojekt. Arbetet utgick från den områdesanalys och aktörsdialog som genomförts inom BioInnovation och som tydligt visat på behov av F&I i samverkan inom områdena: kemisk återvinning av regenererade fibrer, mekanisk återvinning samt innovativa fiberblandningar och garnspinningstekniker. Målet var ett projekt som; fångar det forsknings- och utvecklingsbehov som identifierats, sätter behovsägarna i förarsätet och samlar den bästa utförarkompetensen.
Långsiktiga effekter som förväntas
Underlag för BioInnovation nästa Innovationsprojekt inom textilområdet har utvecklats. Projektet är fokuserad kring tidigare identifierade områden och ett starkt konsortium har skapats för genomförande av projektet. Processen har genomförts med stor öppenhet och transparent, och från områdesanalys till projektutveckling har målet varit att nå ut till så många företag, institut och lärosäten som möjligt för att säkra rätt deltagande i projektet. Önskade effekter av projektet är samverkan för svensk konkurrenskraft inom hållbar och cirkulär textil
Upplägg och genomförande
Projektet är sista steget om tre. Det första steget utgjordes av en områdesanalys av biobaserad och cirkulär textil där tre områden utkristalliserades. Det andra steget innebar en fördjupad dialog med identifierade nyckelaktörer inom dessa områden och i steg tre utvecklades innehåll och team för ett Innovationsprojektet. Arbetsprocessen har varit framgångsrik, ett starkt Innovationsprojekt har utvecklats som möter aktörernas behov av F&I och syftar till att utveckla områden där stor investeringsvilja finns.