Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Skapa ett konkurrenskaftigt konsortium för ansökan till Horizon Europe om klimatanpassat vattenbruk

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB
Bidrag från Vinnova 233 000 kronor
Projektets löptid december 2023 - mars 2024
Status Avslutat
Utlysning Förberedelseprojekt inför internationell ansökan inom precisionshälsa
Ansökningsomgång Förberedelseprojekt inför internationell ansökan inom hälsa och mat 2023

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet med projektet var att skapa en konkurrenskraftig ansökan med ett starkt konsortium. Ambitionen var att få med företag som bidrar till att identifiera problemställningar, en systemanalys samt delta i arbetet med att lösa utmaningarna med innovativa metoder och produkter. Ett konsortium med totalt 24 partners, varav fyra forskningsinstitut, fyra universitet, tre "NGO" och 13 företag skapades. Ansökan skickades in till Horisont Europa (HORIZON-CL6-2024-FARM2FORK-02-7). Efter ansökan har flera andra ansökningar med delar av konsortiet skickats in till olika EU-utlysningar.

Långsiktiga effekter som förväntas

Ett starkt konsortium bildades vilket stärker RISE nätverk och kommande internationella samarbeten. Ansökan skickades in till HORIZON-CL6-2024-FARM2FORK-02-7, och vi förväntar oss att få skicka in steg 2-ansökan. Vidare fördjupades vår kunskap gällande företagens behov inom klimatanpassningar och klimatpåverkan av vattenbruk, samt relevanta lösningar på utmaningarna.

Upplägg och genomförande

En omvärldsanalys för att identifiera europeiskt vattenbruks behov och relevanta aktörer inom de aktuella frågeställningarna. Individuella möten hölls med aktörer, ibland upprepade sådana, vilket resulterade i att flera partners kunde knytas till konsortiet. RISE hade huvudansvaret att skriva och färdigställa ansökan vilket vi lyckades med. Efter att ett starkt konsortium med flera olika aktörer skapades och en ansökan skickades in har fler inbjudningar till EU-ansökningar kommit. Därför är analysen att genomförandet var lyckat.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 11 juni 2024

Diarienummer 2023-03786