Sammanfogning av svåra materialkombinationer (JODIMACO)
Diarienummer | |
Koordinator | SWERIM AB - Produktionsteknik |
Bidrag från Vinnova | 3 500 000 kronor |
Projektets löptid | november 2020 - juni 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Hållbar produktion - FFI |
Ansökningsomgång | Hållbar produktion - FFI - juni 2020 |
Slutrapport | 2020-02972engelska.pdf(pdf, 3674 kB) (In English) |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet var att möjliggöra fogning av multimaterialkombinationer som inte kan fogas med traditionella processer. För att underlätta implementering hade projektet som mål att ta fram fogningsstrategier som säkerställer hög fogkvalitet och processtabilitet, samt att utvärdera metoderna ur ett produktionsperspektiv. Projektet har uppfyllt ställda mål genom att generera och förmedla kunskap om fogningsmetoder för multimaterialkombinationer. Friktions- och motståndselementsvetsning är passande metoder som resulterar i högkvalitativa fogar och hög processtabilitet.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultaten visar att både friktionselement- och motståndselementsvetsning möjliggör fogning av multimaterialkombinationer som inte kan fogas med traditionella processer. För implementering krävs dock ytterligare undersökningar, exempelvis avseende flerplåtsförband, korrosionsmotstånd, elektromagnetisk kompabilitet mm. Framtida implementering kommer möjliggöra att ett bredare materialvalsspektrum, vilket leder till minskad produkt- och komponentvikt med bibehållen strukturell integritet och minskad miljöpåverkan.
Upplägg och genomförande
Försök och utvärdering som utförts i projektet har undersökt hur materialegenskaper, processinställningar och störfaktorer som kan uppkomma i produktion påverkar förbandskvaliteten och processtabiliteten. Upplägg och genomförande resulterade i en god förståelse och en helhetsbild av fogningsmetodernas möjligheter, begränsningar och lämplighet i en produktionsmiljö.