Road Hero: AI-assisterad rapportering, den kommunicerande föraren
Diarienummer | |
Koordinator | Transportföretagen TF AB |
Bidrag från Vinnova | 2 631 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2025 - september 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet Drive Sweden |
Ansökningsomgång | Strategiska innovationsprogrammet Drive Sweden: Innovationer för ett hållbart, digitaliserat och automatiserat transportsystem för människor och gods |
Syfte och mål
Underrapportering av incident- och avvikelser är ett stort problem för bussbranschen och yrkestrafiken. Genom att förenkla rapporteringsprocessen för förare och arbetsledning bidrar Road Hero till mer omfattande och högkvalitativ data. Data som kan användas för att analysera risker, identifiera mönster och utveckla förebyggande åtgärder. Målet med projektet är att ta fram en AI-lösning för muntlig incident- och avvikelserapportering för bussbranschen på flera språk anpassad till förarens arbetsmiljö och yrkesroll.
Förväntade effekter och resultat
Nya och förbättrade insikter om integrationen mellan människa, gaturum, digital och fysisk infrastruktur men också mellan människa och fordon. Förarens röst är en viktig pusselbit. Bättre förståelse för incidenter och avvikelser och förarens upplevelser av dem och rapporteringsprocessen. Genom stöd på flera språk och mindre krav på det skrivna språket i en praktisk yrkeskategori möjliggörs förare med olika bakgrunder, förutsättningar och kulturer att delta likvärdigt i rapporteringsprocessen.
Planerat upplägg och genomförande
Behovsanalys från förare, bussföretag och andra intressenter för att säkerställa att lösningen är användarvänlig och relevant. Utveckla en prototyp av AI-assistenten med funktioner för taligenkänning, iterativ intervjumodell och flerspråkigt stöd. Testa och validera lösningen i verklig miljö för att säkerställa att den uppfyller användarnas behov och fungerar effektivt i praktiken. Analys av resultat, spridning av insikter och förberedelse för implementering och fortsatt arbete