Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag, Kanada, Sweden Canada Innovation Days 2023, 2-6 oktober Vinnova kontakt: Fredrik Göthe

Diarienummer
Koordinator Nordic Renew Resource AB
Bidrag från Vinnova 25 000 kronor
Projektets löptid oktober 2023 - oktober 2023
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbete särskilda insatser 2023

Viktiga resultat som projektet gav

Nordic Renew Resource fick tillfälle att resa med till Montreal och vara med på Sweden Canada Innovation Days 2023 som arrangerades av Business Sweden. Dessutom deltog vi i andra aktiviteter som Ignite Sweden och SISP arrangerat. Vi fick träffa beslutsfattare och många stora företag som vår process Heavy Metal Eco Extraction kan hjälpa med att reducera problemen som finns med tungmetaller från industri- och reningsavfall. Vi tycker att resan var väldigt bra för vår fortsatta tillväxt och vi fick många bra kontakter från resan.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi väntade oss att åtminstone få två bra kontakter på resan men vi fick minst tre bra kontakter och vad vi tror kommer att bli framtida samarbeten.

Upplägg och genomförande

Vi tycker att det var ett bra antal företag som åkte, alla kunde få individuell hjälp och bra möten.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 27 oktober 2023

Diarienummer 2023-03335