Resebidrag 2023 Korea, Korea Eureka Days 30/10-1/11 2023.
Diarienummer | |
Koordinator | NSS Water Enhancement Technology AB |
Bidrag från Vinnova | 25 000 kronor |
Projektets löptid | oktober 2023 - november 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Globala samarbete särskilda insatser 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med deltagande på Eureka days var att nätverka med forskningsorganisationer samt presentera NSS Water. Vi vill få kontakt med personer/organisationer som vi kan inleda forskningssamarbete med samt även potentiella kunder. Genom möjlighet att delta på Eureka days har vi kunnat presentera företaget via en kort pitch sam inbokade 1v1 möten.
Långsiktiga effekter som förväntas
Eureka days resulterade i att vi har träffat organisationer som vi kommer inleda samtal med kring gemensamma forskningsprojekt. Vi har också träffat personer/organisationer som är intresserade av vår produkt och ser ett behov. Ett av dessa företag bjöd in oss till huvudkontoret för att visa ett konkret exempel på hur vi skulle kunna jobba vidare tillsammans. NSS Water kommer nu att på hemmaplan förbereda förslag på hur sådana projekt kommer att se ut. De förväntade effekterna är att vi kommer komma framåt närmre en säljprocess för vår produkt.
Upplägg och genomförande
NSS water höll en 2min pitch inför publik samt att vi hade förberett presentationsmaterial att dela ut. Sedan hade vi bokat in 1v1 möten via portalen för Eureka days.